Přeskočit na obsah

Biljana Plavšićová bude na svobodě již koncem října

Z Wikizpráv

Úterý

Mezinárodní tribunál pro bývalou Jugoslávii, ilustrační foto

Předseda tribunálu pro bývalou Jugoslávii ICTY Patrick Robinson oznámil předčasné propuštění Biljany Plavšićové, bývalé prezidentky republiky Srbské z dob války v Bosně a Hercegovině obviněné v roce 2001 z válečných zločinů.

Plavšićová, která si odseděla již 2/3 trestu (celkem byla odsouzena na 11 let za zločiny proti lidskosti, genocidu, ale také o porušení válečných zvyklostí), opustí švédskou káznici Hinseberg 27. října již tohoto roku.

Robinson neuvedl důvody propuštění. Mohou však souviset s vysokým věkem odsouzené; Plavšićové je nyní 79 let. V roce 2002 navíc vyjádřila lítost nad událostmi, které vedly k utrpení nesrbských národů v Bosně.

Biljana Plavšićová patřila spolu s Radovanem Karadžićem k prominentním vůdcům Srbů v Bosně a Hercegovině a jejich republiky Srbské. Na rozdíl od Karadžiće, se kterým vedla dlouhodobé mocenské spory, přijala Plavšićová Daytonskou dohodu, která ukončila tři roky trvající válku v zemi a zajistila normalizaci poměrů.

Již loni švédská vláda zamítla[1] žádost o milost pro Plavšićovou, která uváděla za hlavní důvod propuštění pokročilý věk a chatrné zdraví odsouzené.

Související zprávy

[editovat]

Zdroje

[editovat]
  • Vůdkyně Srbů vyjde dříve z vězení pro válečné zločince. Aktuálně.cz [online].  [cit. 2009-09-15]. Dostupné z: [1].
  1. Článek ve švédských novinách The Local (anglicky)