Biljana Plavšićová bude na svobodě již koncem října

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Úterý

Mezinárodní tribunál pro bývalou Jugoslávii, ilustrační foto

Předseda tribunálu pro bývalou Jugoslávii ICTY Patrick Robinson oznámil předčasné propuštění Biljany Plavšićové, bývalé prezidentky republiky Srbské z dob války v Bosně a Hercegovině obviněné v roce 2001 z válečných zločinů.

Plavšićová, která si odseděla již 2/3 trestu (celkem byla odsouzena na 11 let za zločiny proti lidskosti, genocidu, ale také o porušení válečných zvyklostí), opustí švédskou káznici Hinseberg 27. října již tohoto roku.

Robinson neuvedl důvody propuštění. Mohou však souviset s vysokým věkem odsouzené; Plavšićové je nyní 79 let. V roce 2002 navíc vyjádřila lítost nad událostmi, které vedly k utrpení nesrbských národů v Bosně.

Biljana Plavšićová patřila spolu s Radovanem Karadžićem k prominentním vůdcům Srbů v Bosně a Hercegovině a jejich republiky Srbské. Na rozdíl od Karadžiće, se kterým vedla dlouhodobé mocenské spory, přijala Plavšićová Daytonskou dohodu, která ukončila tři roky trvající válku v zemi a zajistila normalizaci poměrů.

Již loni švédská vláda zamítla[1] žádost o milost pro Plavšićovou, která uváděla za hlavní důvod propuštění pokročilý věk a chatrné zdraví odsouzené.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Vůdkyně Srbů vyjde dříve z vězení pro válečné zločince. Aktuálně.cz [online].  [cit. 2009-09-15]. Dostupné z: [1].
  1. Článek ve švédských novinách The Local (anglicky)