Blízko sopky Hekly došlo k neobvyklé seismické aktivitě

Z Wikizpráv

Středa

Sopka Hekla

Včera v 11. hodin dopoledne místního času vyhlásila na Islandu místní policie nejnižší stupeň bdělosti kvůli sopce Hekla ležící v jižní části ostrova. Smyslem varování je upozornit turisty, že je nevhodné cestovat do blízkosti sopky, a usnadnit případnou evakuaci jejího okolí. Důvodem k vydání varování byla série malých zemětřesení nedaleko Hekly v hloubce zhruba 11 kilometrů. Přestože se pravděpodobně nejedná o předzvěst zemětřesení, považují úřady za lepší na tento u Hekly nezvyklý úkaz reagovat.

K erupcím Hekly docházelo v posledních desetiletích zhruba s desetiletými přestávkami a naposled sopka vybuchla v roce 2000. Nejvýznamnějším výbuchem islandské sopky v posledních letech byl výbuch sopky Eyjafjallajökull, který v roce 2010 ochromil leteckou dopravu nad velkou částí Evropy.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Icelandic Hekla volcano shows signs of activity na anglických Wikizprávách.

  • KLEMETTI, Erik. Alert Status Raised at Iceland’s Hekla. Wired.com [online]. 2013-03-26 [cit. 2013-03-27]. Dostupné z: [1]. (anglicky)