Přeskočit na obsah

Bouře Sandy zabila více než 100 lidí, New York se vzpamatovává

Z Wikizpráv

Úterý

Zatopené vlaky v depu newyorského metra

New York se probudil z temné noci, do které upadl kvůli narušení sítě elektrického vedení, a sčítá ztráty. Nejméně 43 lidí zahynulo v USA a Kanadě, což spolu s 65 oběťmi řádění hurikánu Sandy v Karibiku znamená celkovou bilanci přesahující 100 obětí. Mezi oběťmi jsou i děti, například 11letá hvězda dětské celostátní baseballové soutěže Little League.

Podle odhadů pojišťoven škody jen v USA půjdou do desítek miliard dolarů. Guvernér New Jersey Chris Christie označil škody za „nesčitatelné“. Na pláži v Queensu při velkém požáru shořela stovka domů, mezi nimi i dům 71letého republikánského poslance Boba Turnera, který zaujal též tím, že neuposlechl pokyn k evakuaci a se svou manželkou ujel před ohněm až na poslední chvíli.

Přesto zvolna začíná obnova, na řadě míst již byly otevřené silnice a některé mosty. Nefunguje ale dopravní signalizace. Mnohem horší situace zůstává u zaplavených tunelů a systému metra. Některé stanice zůstávají zaplavené, z jiných se sice voda dostala, ale bude potřeba vyklidit nánosy naplavenin. Na kolejích u stanice Ossining stojí jachta, kterou tam vynesla záplavová vlna.

Jachta na kolejích metra u Ossiningu

Brzy má být obnoven provoz na letišti Johna Fitzgeralda Kennedyho, menší z mezinárodních letišť v New Yorku LaGuardia bude uzavřeno déle kvůli závažným škodám.

Znovuzprovoznění energetické sítě, zasažené jak haváriemi transformačních stanic, tak vedením, které zpřetrhaly padající stromy, má být podle představ zástupců veřejné správy i energetických podniků záležitostí dnů, a ne dvou týdnů jako při posledních obdobných událostech.

Newyorská burza se chystá na znovuotevření po dvou dnech. Kvůli počasí byla uzavřena poprvé od roku 1888.

Starosta New Yorku Michael Bloomberg popsal: „Navíc ke ztraceným životům jsou škody po celém městě jednoznačně obrovské a nebudou opravené za noc. Naše město teď čelí dvěma hlavním výzvám: Zprovoznit náš systém hromadné dopravy a obnovit dodávky elektřiny.“

Prezident Barack Obama označil New York a New Jersey za oblasti postižené přírodní katastrofou, ty tak budou moci získat federální pomoc. „Všichni jsme byli šokováni silou matky přírody,“ řekl Obama na návštěvě New Jersey. „Bude to určitou dobu trvat a nebude to jednoduché, aby se zdejší komunity vzpamatovaly,“ dodal.

Bouře slábla jen pomalu, na Kanadských jezerech vítr zdvihal vlny do výše dvou metrů. V Apalačích spadly návaly sněhu.

Související zprávy

[editovat]

Zdroje

[editovat]
  • After the Devastation, a Daunting Recovery. New York Times [online]. 2012-10-30 [cit. 2012-10-31]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • FEDYNSKY, Peter. Low-Lying Areas of New York City Suffer Flooding. Voice of America [online]. 2012-10-30 [cit. 2012-10-31]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • Obama To Visit Storm-Ravaged New Jersey as Death Toll Mounts. Voice of America [online]. 2012-10-30 [cit. 2012-10-31]. Dostupné z: [3]. (anglicky)