Přeskočit na obsah

Sandy udeřila na americké pobřeží, statisíce lidí bez elektřiny

Z Wikizpráv

Pondělí

Škody způsobené hurikánem Sandy v Brooklynu

Hurikán Sandy sice těsně před tím, než udeřil na východní pobřeží USA, zeslábl na tropickou bouři, přesto způsobil jednu z největších přírodních pohrom v historii New Yorku a okolí. Rozsáhlé oblasti města byly zatopené, úřady včas nařídily evakuaci téměř čtyř set tisíc lidí. Přesto již nyní bylo zhruba sedm úmrtí v USA spojeno s řáděním bouře, která již dříve v Karibiku zabila na 65 lidí.

Počet lidí bez elektřiny rychle vystoupal na více než 4,5 milionu lidí, z toho více než 2 miliony v New Jersey, 600 tisíc plánovaně v New Yorku, dalších skoro půl milionu tamtéž po haváriích v rozvodné síti a explozích transformátorů. Padající elektrické vedení způsobilo silný požár mnoha desítek domů ve čtvrti Queens. Zatopený je tunel Brooklyn-Battery. Nemocnice New York Langdone musela být evakuována poté, co jí selhal záložní zdroj elektřiny.

Bouře, která bičovala pobřeží větry o síle 130 km/h, nyní pokračuje do vnitrozemí směrem na Washington a dále směrem k Velkým kanadským jezerům. Meteorologové předpokládají, že na severu může přinést vedle deště a záplav také silné sněžení. Velkou škodu již způsobila také v pobřežním Atlantic City a v New Jersey.

Zlomený jeřáb u rozestavěného mrakodrapu One57 se stal symbolem škod v New Yorku

Obchodování na Wall Street bylo přerušeno. Prezident Barack Obama i jeho republikánský protikandidát v blížících se prezidentských volbách Mitt Romney přerušili svou kampaň, Romney se nicméně zúčastnil veřejného humanitárního shromáždění, kde ale vynechal jakékoli útoky na Obamu.

Zhruba 13 tisíc letů bylo zrušeno, provoz byl zastaven především na významných letištích Johna Fitzgeralda Kennedyho a LaGuardia v New Yorku, Dullesovo mezinárodní letiště ve Washingtonu a letiště ve Philadelphii. Zastaven byl provoz metra v řadě měst, nejezdí ani železnice. Přerušeno bylo i spojení po vodní cestě z Albany do Buffala, tak zvaném Erie Canal. Šéf metropolitního dopravního úřadu Joseph J. Lhota potvrdil, že byly zatopené stanice metra, což může významně zkomplikovat návrat systému veřejné dopravy do běžného provozu.

33 metrů vysoký maják na Montauk Pointu se podle jeho správkyně Marge Winské v průběhu bouře třásl tak, jak to nikdy za 26 let své služby nezažila. Maják byl postaven v roce 1796 a má stěny u základů silné téměř dva metry.

Související zprávy

[editovat]

Zdroje

[editovat]
  • Storm Barrels Through Region, Leaving Destructive Path. New York Times [online]. 2012-10-29 [cit. 2012-10-31]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • 'Superstorm' Sandy Batters US East Coast. Voice of America [online]. 2012-10-29 [cit. 2012-10-31]. Dostupné z: [2]. (anglicky)