Přeskočit na obsah

Britští liberálové prohráli místní volby i alternativní volební systém

Z Wikizpráv

Sobota

Příklad hlasovacího lístku pro alternativní volební systém

Zdrcující porážkou skončily pro britské liberály čtvrteční místní volby a referendum o změně volebního systému. Voliči jednoznačně odmítli zavedení alternativního hlasování, které podporovali právě liberálové, jimž stávající jednokolový většinový systém nevyhovuje. Proti změně hlasovalo 68 procent voličů, zatímco „ano“ jí řeklo jen 32 procent.

Výsledky hlasování vedly některé liberální demokraty k výzvám k odstoupení, které směřovaly na předsedu strany a vicepremiéra Nicka Clegga. Takto se vyslovil například předseda liberálů v nottinghamské městské radě Gary Long, sám v místních volbách poražený, dále starosta města Chorley Ken Ball a další spolustraníci.

Clegg se aktivně zapojil do kampaně za zavedení alternativního systému. Porážku ve volbách ale svedl na následky úsporných opatření, která zavedla současná vládní koalice konzervativců a liberálů. Zatímco konzervativci v místních orgánech mírně posílili, liberálové výrazně ztratili ve prospěch labouristů.

Za alternativní systém plédoval také ministr Chris Huhne, který po porážce řekl: „Bylo to jasné odmítnutí a my to respektujeme.“ Dodal, že jakýkoli pokus zavést systém jiným způsobem, budou voliči považovat za pohrdání jejich jasným přáním.

Referendum způsobilo také dílčí rozkol ve vládní koalici. Zatímco Clegg podporoval alternativní systém, konzervativci v čele s premiérem Cameronem vedli kampaň proti změně. Bývalý předseda liberálů Paddy Ashdown řekl, že „dobrá vůle a důvěra“ mezi koaličními partnery se bezmála rozpadla.

Mezi vítěze voleb se zapsala Skotská národní strana, která poprvé v historii získala většinu ve skotském regionálním parlamentu.

Zdroje[editovat]