Přeskočit na obsah

Britská firma navrhla nadzvukový dopravní tryskáč

Z Wikizpráv

Středa

Britská společnost z Oxfordu zveřejnila plány pro nadzvukový dopravní tryskáč, který bude schopný letět rychlostí 5 Ma. Společnost Reaction Engines Limited z Oxfordshire říká, že letoun A2 by mohl být v provozu během 25 let a měl by pojmout 300 pasažérů při plné rychlosti téměř 6450 km/h, což bude dvojnásobná rychlost oproti Concordu. Letoun by měl být schopný urazit cestu z Austrálie do Bruselu za 4 hodiny.

Jeho délka 143 metrů je přibližně dvakrát větší než délka Airbusu A380 a bude prvním lidským objektem pravidelně létajícím takovou rychlostí v zemské atmosféře.

Očekává se, že cena letenky na A2 bude srovnatelná s cenou letenek v první třídě na obvyklých letech, to je okolo 6900 amerických dolarů (120 000 ), ale je možné, že cena v budoucnosti poklesne.

Letadlo nebude mít žádné okno, protože teplota vytvořená při velké rychlosti by je zničila. Místo toho bude na televizní obrazovky umístěné před sedadly pasažérů přenášen obraz z kamer vně letadla.

Letadlo může být ekologičtější než dosavadní letouny, pokud bude používat tekutý vodík namísto fosilních paliv.

Zdroje[editovat]

  • Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy UK firm designs hypersonic passenger jet na anglických Wikizprávách.
  • Hypersonic passenger jet designed. BBC News [online]. 2008-02-05 [cit. 2008-06-11]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • BOOTH, Jenny. Hypersonic jet could offer day trips Down Under. Times Online [online]. 2008-02-05 [cit. 2008-06-11]. Dostupné z: [2]. (anglicky)