Přeskočit na obsah

Britské směnárny přestávají prodávat bankovky o hodnotě 500 eur

Z Wikizpráv
Čtrnáct bankovek o hodnotě 500 eur má podle současného kurzu hodnotu zhruba 175 000 českých korun

Čtvrtek

Směnárny ve Spojeném království přestaly ode dneška prodávat bankovky o hodnotě 500 € na základě zjištění Agentury pro závažný organizovaný zločin, že více než 90 % těchto bankovek slouží k praní špinavých peněz. Zástupce ředitele úřadu Ian Cruxton uvedl, že zločinecké organizace si vybírají pro své obchody jako měnu euro, protože nabízí bankovky s vysokou hodnotou, a pokračoval: „Od nynějška bude nemožné koupit si u přepážky pětiseteurovou bankovku. A to zločinci pocítí — znamená to, že budou muset vymyslet jiný způsob peněžní výměny.“

Líc bankovky
Rub bankovky

Bankovka byla uvedena Evropskou centrální bankou hned v roce 2002, kdy se začalo používat euro. Díky tomu, že byla používána zejména zločinci, se jí začalo přezdívat „Usáma bin Ládin“ — každý věděl, jak vypadá, ale málokdo měl štěstí ji zahlédnout. Euro samotné je oficiální měnou 16 zemí takzvané Eurozóny a neoficiálně jej používají další čtyři státy. Už od zavedení pětiseteurové bankovky byly obavy, že bude zneužívána, protože umožňuje snadnou manipulaci s velkými objemy hotovosti. Milión liber v pětiseteurových bankovkách váží jen 2,2 kg, zatímco ve dvacetilibrových by vážil 50 kg (největší librové bankovky jsou ovšem padesátilibrové).

Britské směnárny budou bankovky dále přijímat a Evropská centrální banka neuvažuje o tom, že by bankovku jako takovou stáhla z oběhu. V jiných zemích, například v Německu nebo Itálii, kde se méně platí kartami a více hotovostí, je totiž používána daleko častěji i k legálním účelům.

Zdroje

[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Five hundred Euro note withdrawn from sale in UK na anglických Wikizprávách.

  • CASCIANI, Dominic. Organised crime fears cause ban on 500 euro note sales. BBC [online]. 2010-05-13 [cit. 2010-05-13]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • KOTTASOVÁ, Ivana. Měnou mafie je 500eurová bankovka. iHNed.cz [online]. 2010-05-13 [cit. 2010-05-13]. Dostupné z: [2].