Přeskočit na obsah

Byl sekvenován genom svilušky chmelové

Z Wikizpráv

Sobota

Sviluška chmelová má sice délku jen přibližně půl milimetru…
…ovšem na napadených rostlinách tvoří rozsáhlé kolonie

Týmu pětapadesáti vědců vedenému Miodragem Grbićem z University of Western Ontario se podařilo sekvenovat genom svilušky chmelové. Zpráva o jejich výzkumu byla ve středu 23. listopadu publikována časopisem Nature. Jedná se o doposud nejmenšího členovce se sekvenovaným genem.

Sviluška chmelová je významný hospodářský škůdce, na jehož potlačování je každoročně vynakládána více než miliarda dolarů. Je obecně velmi odolná vůči pesticidům, odolnost na nové pesticidy si vybuduje za dva až čtyři roky. Navíc není příliš vybíravá, živí se velkým množstvím hospodářských rostlin a představuje tak nebezpečí pro úrodu mnoha plodin.

Genom svilušky obsahuje podle výzkumů i směsici genů odpovědných za trávení a rozkládání jedů, přičemž je možné, že některé z nich pochází z bakterií a hub. Tyto geny totiž nejsou známy z druhů svilušce blízkých, je tedy pravděpodobně, že se jedná o vzácný případ horizontálního přenosu genetické informace. Kromě toho také výzkum pomůže objasnit zvláštnosti sítí, které sviluška tvoří a které jsou pevnější než typické pavoučí sítě.

Výzkum byl financován mezinárodně, přispívalo ministerstvo energetiky Spojených států amerických, kanadský institut i Evropská unie.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Scientists sequence small genome of a pest: spider mite na anglických Wikizprávách.

  • Spider mite's secrets revealed. EurekAlert [online]. 2011-11-23 [cit. 2011-11-26]. Dostupné z: [1]. (anglicky)