Connecticut zrušil trest smrti

Z Wikizpráv

Sobota

Poloha Connecticutu ve Spojených státech amerických

Stát Connecticut se stal sedmnáctým ve Spojených státech amerických, který zrušil trest smrti. Guvernér Dannel Malloy ve středu podepsal patřičný zákon, jenž okamžitě nabyl účinnosti.

Na své webové stránce k tomu Malloy uvedl: „Dnes odpoledne jsem podepsal zákon, který s účinností ode dneška nahrazuje trest smrti doživotním vězením bez možnosti propuštění coby nejvyšším možným zákonným trestem v Connecticutu. Přestože se jedná o dějinný okamžik – Connecticut se tímto krokem přidává k šestnácti ostatním státům i zbytku vyspělého světa – je to okamžik střízlivého přemítání, nikoli okamžik oslav.“

V budoucích rozsudcích bude trest smrti nahrazen doživotním vězením. Změna se ovšem netýká jedenácti dříve odsouzených, kteří na popravu dále čekají.

Zákon prošel sněmovnou s 86 hlasy pro a 63 hlasy proti, již o sedm dní dříve prošel senátem. Podobný zákon zablokovala v roce 2009 předchozí guvernérka Jodi Rellová.

Od roku 1976, kdy federální vláda obnovila trest smrti, přitom zatím došlo v Connecticutu jen k jediné popravě. Sériový vrah Michael Bruce Ross byl popraven injekcí v roce 2005.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Connecticut repeals death penalty na anglických Wikizprávách.

  • ARIOSTO, David. Connecticut becomes 17th state to abolish death penalty. CNN [online]. 2012-04-25 [cit. 2012-04-28]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • UDOMA, Ebong. Connecticut abolishes death penalty. Reuters [online]. 2012-04-25 [cit. 2012-04-28]. Dostupné z: [2]. (anglicky)