Přeskočit na obsah

Dánové ve volbách upřednostnili levo-středovou koalici

Z Wikizpráv

Sobota

Helle Thorninová-Schmidtová, budoucí dánská premiérka

Předsedkyně Sociálních demokratů Helle Thorningová-Schmidtová se může stát první dánskou premiérkou v historii poté, co ve volbách ve čtvrtek zvítězil její „červený blok“, koalice středových a levicových stran. Vládní koalice by měla zahrnovat členy Sociálních demokratů, Socialistické lidové strany a případně Sociální liberální strany, a dále členy Červeno-zelené aliance. Nahradí u moci koalici pravicových a středových stran, která zemi vládla posledních 10 let.

Odstupující premiér Lars Lokke Rasmussen řekl, že „předá rezignaci vlády královně“ a „že už neexistuje základ, aby zůstal ve vládě“.

Thorningová-Schmidtová plánuje zvýšit daně, investovat do vzdělání a sociálního systému a také chce splnit plán přidat každý den 12 minut pracovní doby, aby se zvýšila každý týden produktivita o jeden den. I když Dánsko není v eurozóně, i Dánsko pociťuje problém se svým rozpočtovým deficitem, který může příští rok narůst až na 4,6 % HDP. Po finanční krizi v roce 2008 musela dánská vláda převzít pod státní kontrolu devět zdejších bank.

Nová premiérka je bývalou poslankyní Evropského parlamentu. Předsedkyní Sociálních demokratů se stala v roce 2005.

Zdroje[editovat]