Dánský premiér chce vyhlásit referendum k přijetí eura

Z Wikizpráv

Pátek

Anders Fogh Rasmussen v Davosu, 2008

Anders Fogh Rasmussen, předseda vlády Dánského království, prohlásil v úterý, že bude hledat v dánském parlamentu širokou podporu pro referendum v otázce přijetí eura, společné měny eurozóny.

„Jsem přesvědčen, že potřebujeme širokou podporu napříč parlamentem pro vyhlášení referenda, protože se jedná o dánskou měnu a o stabilitu a bezpečí,“ prohlásil během své pravidelné tiskové konference. „Nedávné události ukázaly nutnost dát dánským občanům možnost hlasovat o přijetí eura.“

Dánský deník Berlingske Tidende napsal, že Rasmussen připravuje setkání dánských politiků k projednání jejich případné podpory referendu.

V roce 1992 dánští voliči odmítli v referendu Maastrichtskou smlouvu. Smlouva byla nakonec schválena v referendu o rok později po přijetí Edinburské dohody, která poskytla Dánsku opt-out pro třetí etapu zavádění Evropského měnového systému (ERM II).

V referendu organizovaném v roce 2000 Dánsko opět odmítlo společnou evropskou měnu. V současnosti je v této skandinávské zemi v oběhu dánská koruna. V rámci druhé etapy zavádění Evropského měnového systému (EMS) se smí směnný kurz dánské koruny pohybovat v pásmu ±2.25 % vůči euru.

V rámci plnění tohoto cíle Dánská centrální banka upravuje úrokové míry a nakupuje a prodává cizí měny. Kvůli udržení směnného kurzu musela Dánská centrální banka již dvakrát zvýšit úrokové míry, přestože ostatní centrální banky, včetně Evropské centrální banky (ECB), snížily úrokové míry, aby čelily současné finanční krizi.

V důsledku toho jsou nyní úrokové míry v Dánsku o 175 bazických bodů vyšší než úroky ECB. Ještě letos v květnu byl rozdíl pouhých 25 bazických bodů.

Euro bankovky

Rasmussen je předsedou dánské liberální strany Venstre, která je nejsilnější stranou v menšinové vládní koalici. Nejsilnější opoziční strana, dánská sociální demokracie, také podporuje přijetí eura namísto národní měny.

Přestože politici přijetí eura již dlouho podporují, dánští voliči jej dosud odmítali. Nicméně nedávné průzkumy veřejného mínění ukazují rostoucí podporu eura mezi dánskými občany. Nejnovější průzkum ukázal podporu euru vyšší než 50 %, která je potřebná ke schválení v referendu.

Rasmussen řekl, že chce vyhlásit referendum do roku 2011. Jeho vláda původně plánovala na letošní srpen referendum o zrušení opt-out z Evropské měnové unie, ale z toho sešlo po odmítnutí Lisabonské smlouvy Irskem.

Během své návštěvy ve Stockholmu 30. října Rasmussen řekl: „Euro zaručuje politickou a hospodářskou stabilitu v Evropě a současný finanční chaos dokazuje, že Dánsko musí přijmout euro.“

Analytici, které oslovil dánský deník Berlingske Tidende, prohlásili, že podpora Socialistické lidové strany (Dánska) by mohla zamíchat kartami.

„Pokud by došlo k hlasování, pak bych hlasovala 'ano'. Ale zastávám názor, že to je hloupost uspořádat referendum, pokud nebudeme mít první opravdovou debatu. V posledních osmi letech neproběhla diskuze a všechny argumenty je třeba prozkoumat,“ řekla pro Berlingske Tidende Margrete Auken (Socialistická lidová strana).

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Danish PM pushes for new referendum on euro na anglických Wikizprávách.