Debalceve padlo, ukrajinská armáda se stáhla

Z Wikizpráv

Středa

Silnice z Debalceva do Arťemivsku obklopená otevřenou stepí.

Dnes ráno oznámili ukrajinští představitelé stažení jednotek z Debalceva. Separatisté předtím zvýšili nátlak a nasadili posily a dalších 25 tanků, do centra města pronikli z východní části. Ukrajinská armáda se začala organizovaně stahovat.

Separatisté se snaží stažení jednotek zabránit, odříznout jim únikovou cestu a ostřelovat je. Šéf luhanských povstalců Igor Plotnickij ohlásil, že separatisté jednotky možná nechají odejít, pokud tam nechají všechny zbraně a techniku, na což ale ukrajinská armáda nereaguje a dál se pod palbou stahuje. Ve městě dosud padly stovky vojáků ukrajinské armády a leží tam jejich mrtvoly, další stovky byly zajaty. Někteří z přítomných vojáků podle jejich svědectví až 5 dní nic nejedli.

Únikovou cestu, tj. silnici z Debalceva do Arťemivsku, má ukrajinská armáda během stahování pod kontrolou, ale ostřelují ji ze svých pozic separatisté. Ukrajinská armáda ústup kryje pomocí palby dělostřelectva a tanků.

Separatisté do města ústavičně odmítají vpustit pozorovatele OBSE, kteří opakovaně trvají na okamžitém zastavení bojů dle nových dohod z Minsku. Boje přitom v noci probíhaly i v dalších oblastech, u doněckého letiště a v Šyrokyne u Mariupolu. Dopoledne pak separatisté podle neověřených informací zahájili útok za pomocí raketového systému Grad na Trojicke.

Velitel praporu Donbas Semjon Semenčenko vyzval k rezignaci ukrajinského ministra obrany a náčelníka generálního štábu, kteří podle něj situaci v okolí města nezvládli.

Mluvčí Národní bezpečnostní rady Andrij Lysenko uvedl, že byl na základě nastalé situace přerušen provoz na osmi železničních tratích mezi Ukrajinou a dočasně okupovanými teritorii. Zastaven byl také provoz několika dolů a metalurgických továren.

Zahraniční reakce[editovat]

Kanada dnes zavedla další vlnu protiruských sankcí za vojenskou podporu separatistů. Ruskou účast dnes ostře kritizovala i šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová, podle níž jsou Ruskem podporované separatistické akce u Debalceva čistým porušením příměří. Stejný názor uvedl také ministr zahraničí České republiky Lubomír Zaorálek. Británie na Twitter přidala infografiku „Jak poznat ruský Pancir-S1, který není ve výzbroji ukrajinských sil“. Ruská a separatistická média údajně ve městě zachytila zástupce velitele pozemních vojsk Ruské federace generálplukovníka Alexandra Lencova. Přes to všechno Rusko prostřednictvím ministra zahraničí Sergeje Lavrova dál trvá na tom, že na Ukrajině nejsou nasazeny jeho jednotky. Dnes také zahájilo ostré bojové cvičení třiceti stíhaček, které budou nacvičovat údery raketami proti vzdušným cílům.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Redakce Zahraničí; ČTK; Reuters. Živě: Debalceve padlo, Porošenko potvrdil stažení vojáků. Aktuálně.cz [online]. 2015-02-18 [cit. 2015-02-18]. Dostupné z: [1].