Přeskočit na obsah

Dojednané příměří na Ukrajině kolabuje

Z Wikizpráv

Pondělí

Ukrajinští vojáci v bitvě o Debalceve (5. února)

Nedávno vyjednané příměří na východě Ukrajiny kolabuje. Ukrajinská armáda dnes oznámila, že odmítá kvůli pokračující palbě separatistů stáhnout těžkou techniku z linie dotyku. Vzbouřenci zase požadují zrušení protiteroristické operace (ATO) a zachování neutrality Ukrajiny.

Technika měla být stažena o 50 až 70 km od linie dotyku, mluvčí Ukrajinské armády Vladyslav Selezňov ale uvedl, že pod neustálou palbou vzbouřenců není možné zbraně odvézt. Na většině fronty je přitom podle OBSE klid, především u Debalceva, strategicky významného železničního uzlu, dochází k porušování příměří. Separatisté totiž toto území považují za své vnitřní.

Ukrajinská média a velitelství ATO ale uvádějí porušování příměří separatisty i jinde, za posledních 24 hodin na 112 místech, z toho 88 u Debalceva, další u Horlivky, Doněcku a Mariupolu. V 31 případech došlo k nasazení raketometů, ve 4 případech dokonce tanků.

Přitom ještě včera si ukrajinská armáda pochvalovala, že až na výjimečné lokální incidenty a provokace separatistů je na frontě klid.

Rozšíření černého seznamu

[editovat]

Evropská unie zveřejnila kvůli „kampani ruských sil“ na Ukrajině další seznam lidí, kteří jsou na černé listině. Je na něm například náměstek ruského ministra obrany Arkadij Bachin, který podle EU podporuje rozmisťování ruských vojsk na Ukrajině. Dále jsou na seznamu uvedeni například ministři separatistických republik, polní velitelé nebo poslanci ruského parlamentu.

Související zprávy

[editovat]

Zdroje

[editovat]
  • redakce; ČTK. Příměří na Ukrajině se hroutí. Novinky.cz [online]. 2015-02-16 [cit. 2015-02-16]. Dostupné z: [1].
  • iDNES.cz; ČTK. Ukrajinské příměří se otřásá. V Debalceve se bojuje víc než předtím. iDNES.cz [online]. 2015-02-16 [cit. 2015-02-16]. Dostupné z: [2].
  • MÁNERT, Oldřich; ČTK. Pro válečný stav není důvod, pochvaluje si Kyjev dodržování příměří. iDNES.cz [online]. 2015-02-15 [cit. 2015-02-16]. Dostupné z: [3].