Přeskočit na obsah

Diskuse s redaktorem:Aktron

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Přidat téma
Z Wikizpráv

Thanks a lot! :) Dorgan 11:46, 12. 6. 2008 (UTC)

Portály[editovat]

Portály, které vyrábíš, jsou prima, ale nebylo by lepší, kdyby ty geografické informace byly v infoboxu, zatímco jejich místo by převzala - podobně jako na hlavní straně - nějaká zpráva? Okino 25. 7. 2008, 12:25 (UTC)

A nebo kdyby se to celý nějak šablonizovalo, aby bylo možné pomocí dvou parametrů (český a anglický commons název) založit libovolný portál. Což samozřejmě lze, napadlo mě to až teď. To však není problém, hlavně že teď už něco máme a funguje to. Tu aktuální zprávu bych tam nedával, i když obsahově by to bylo fajn. Protože by totiž nyní takové portály musel někdo udržovat, čehož stěží dosáhneme. V podobě jaká je teď to funguje zcela automatizovaně. Aktron 25. 7. 2008, 12:29 (UTC)

Nemyslím, že je to dobré řešení. Rozhodně nepředpokládám, že když si otevřu zpravodajskou stránku o Česku, dozvím se tam v první řadě, kolik má obyvatel a tak. BTW zakládám Portál:Kultura, můžeš nahlédnout. Okino 25. 7. 2008, 12:45 (UTC)

Portál vypadá zajímavě (dal sis narozdíl ode mě záležet na tom, aby to nedávalo error: Žádné výsledky a budeme muset upravit dole tu šablonu aby tam kromě zemí byla i témata. U Česka to možná není na místě, u takové Zambie nebo Kazachstánu už to ale význam získává. Dost lidí o zemi moc neví a jednoduchý odstaveček seznámení s tématem je vhodný. A rozhodně tam vhodnější než jako tabulka přímo ve zprávě, kam se dává dost často. --Aktron 25. 7. 2008, 14:33 (UTC)

To jsi mi nerozuměl - já nemyslel infobox do zpráv, ale "něco jako infobox" v Portálu. Něco takového možná přidělám časem i do Portálu Kultura. Jinak s tou změnou šablony portály - to je fakt třeba. Okino 25. 7. 2008, 14:49 (UTC)

Tak já to věděl, jen jsem chtěl nenápadně připomenout docela zaběhlou praxi. Taky mě napadlo infobox do portálu zkopčit z wiki, problémem však je, že podstatné informace v něm nejsou (kdo co kde kdy jak) zato nepodstatných (datum vzniku, internetová přípona atp atp) je tam hromada. --Aktron 25. 7. 2008, 15:23 (UTC)
-) Hlavně předělej tu šablonu Portály a počítej s tím, že může být i portál Ekonomika, portál Sport apod. Okino 25. 7. 2008, 16:36 (UTC)
Jo já se na to večer vrhnu. A samozřejmě přidám i nějakou zprávu že. --Aktron 25. 7. 2008, 16:51 (UTC)

Spíš by to chtělo založit vlastní. Okino 25. 7. 2008, 15:36 (UTC)

No, to právě. Teď ještě jak to vyřešit s tou hlavní aktualitou. Pochybuju, že když bude cca 100 (ne všech 200) zemí že to bude někdo udržovat. --Aktron 25. 7. 2008, 15:48 (UTC)

Tak dej jen do portálů důležitých zemí (ČR, SR, USA, Rusko, Čína, Německo, Francie...?) hlavní aktualitu, u ostatních bude jen seznam zpráv, ale žádná hlavní aktualita. Okino 25. 7. 2008, 16:03 (UTC)

Vidíš, to zní jako rozumný nápad. --Aktron 25. 7. 2008, 16:18 (UTC)

Proč zakládáš nové portály zemí v současné podobě, když jsi souhlasil s tím, že současná podoba není ideální? :-O Okino 26. 7. 2008, 12:52 (UTC)

Nezakládám nové portály, založil jsem jenom Rusko, na kterém jsem chtěl otestovat fungování šablony. Další neplánuju. Vzhledem k tomu, že na to bude právě šablona tak jejich úprava do jiné podoby pak bude otázkou minut. Takže si práci nepřidělávám(e). --Aktron 26. 7. 2008, 13:35 (UTC)

A ještě něco - Dynamipagelist má něco jako proměnnou suppresserrors, která když je nastavená na true, nezobrazuje chybové hlášky (např. Error:No results!). Bohužel jako defaultní je false, takže buď to chce přidat do všech stránek jako true, nebo někde v kódu naší wiki nastavit jako default true. Okino 26. 7. 2008, 13:00 (UTC)

Jo, bylo by vhodné, kdyby to udělal někdo kdo o tom víc ví, centrální nastavení by bylo rozumější než dávat to všude.. --Aktron 26. 7. 2008, 13:35 (UTC)

Pozdrav[editovat]

Izvini sto ti nisam ranije odgovorio... Radim na vecem broju mesta po vikimedijanskim projektima, pa Vikivesti odrzavam cekajuci da jos neko stigne. U svakom slucaju, trebalo bi u neko naredno vreme da se malo vise pozabavim njima, pa ce od toga imati koristi i ceske Vikivesti (strana sa statistikama; globalna vremenska prognoza i sl.). S druge strane, ako je neko od vas zainteresovan da se bavi tim stvarima koje su od globalnog znacaja za Vikivesti, a zna da programira u Pythonu, bilo bi lepo kad bi mi se pridruzio :) --Millosh 11. 8. 2008, 10:52 (UTC)

Bot username rename[editovat]

Hi, I'd like my bot User:Počítač to be renamed to User:タチコマ robot. This rename request is per my wikimedia wide bot username rename. I have decided to have a single username to more efficiently use SUL. Thanks.

  • If this is not the right place to make this request, please move it to the right place.

-- Cat chi? 11. 8. 2008, 11:39 (UTC)

Done. Sorry for that delay but I forgot the request and had no information about it. As I saw that such change is done on several other projects, I renamed. --Aktron 7. 9. 2008, 13:37 (UTC)

Tématické portály a Hlavní strana[editovat]

Ahoj, jokožto správce bych Tě chtěl požádat, jestli by jsi do toho levého slopečku v kolonce tématické portály nemohl přidat Portál:Sport? A zároveň bych se ještě chtěl zeptat, jestli se nechystá nějaká změna vzhledu Hlavní strany, jelikož ten současný mi přijde poměrně „strohý“. Jinak jsem na základě en wikipedie zpracoval takovou studii, viz Redaktor:Ria/Pískoviště. Dík--Ria 10. 3. 2009, 14:34 (UTC)

btw. Opravil jsem čas na Hlavní straně, protože byl letní.--Ria 10. 3. 2009, 16:03 (UTC)
Uff. Změna se chystala, ale zatím nebyla projednána. Proto by bylo možná dobré napsat ostatním uživatelům, a trochu je pro změnu více naladit. Já jsem rozhodně pro. Ale jedině v případě, kdy to bude k lepšímu. --Aktron 16. 3. 2009, 14:30 (UTC)

Confirmation/Potvrzení[editovat]

I hereby confirm my request on meta - removal of bureucrat and administrator access on this project. - Tímto potvrzuji svoji žádost na metě o odebrání práv byrokrata a správce.

O odebrání práv žádám proto, že již nemám zájem hlát klíčovou roli v tomto projektu. Důvody jsou následující:

  1. Za dva roky formální existence Wikizpráv (2008 a 2009) se nepodařilo zajistit efektivně fungující komunitu uživatelů, která by tvořila zprávy nejen přebírané, ale i vlastní. To, co předvedeno bylo, se nedomnívám, že je dostatečné pro projekt, který se snaží věnovat zpravodajství. Navíc někteří aktivní lidé se přestali projektu účastnit, a to z důvodů, které jsem popravdě řečeno příliš nepochopil.
  2. Projekt Wikizpráv se nepodařilo prosadit jako klíčový prostor pro zpravodajské informace v rámci světa projektů Wikimedia. I nadále má poměrně velkou aktivitu stránka Aktuality na české Wikipedii, která po nemalý čas dokonce odporovala vlastnímu úzu projektu (nacházela se ve jmenném prostoru vhodném pro encyklopedický obsah) a nyní je vlastně portálem, byť její obsah portálu jako takovému také neodpovídá. Přesto ji všichni používají.
  3. V souladu s předchozími body jsem se pokoušel hledat cestu, jak projekt rozvíjet, to se mi však nezdařilo. Protože bylo těchto neúspěšných snah několik, nedomnívám se, že by bylo dobré je opakovat. Narazil bych na stejný problém.
  4. Wikizprávám chybí efektivný tým (minimálně dvou) správců, kteří by byli ochotni se věnovat intenzivně správě projektu - stanovování politik (jedno, jestli pravidel, doporučení, nebo jen nápovědy), udržovat pořádek, věnovat se dalším záležitostem.
  5. Na Wikizprávách je z mého úhlu pohledu nulová vůle prosadit jakékoliv změny, které by umožnily zvýšení efektivity a vyřešení problémů, které jsou víceméně zmíněné výše. Jako ukázku bych mohl zmínit hlavní stranu projektu - která je v mnoha případech nepříliš použitelná. Nechci se věnovat rozsáhlým rozborům toho, co je špatně a kde, pouze uvedu, že je-li provedeno několik návrhů a všechny jsou ignorovány a jakékoliv snahy o diskuzi znemožněny, máme potom stranu, která zobrazuje např. půl roku staré zprávy mezi aktualitami. --Aktron 3. 1. 2010, 19:01 (UTC)

Budoucnost Wikizpráv[editovat]

Ahoj. Jsem velmi nemile překvapen Tvým pro mne zcela nečekaným rozhodnutím odejít z funkce správce - a jestli tomu rozumím i z celých Wikizpráv. Jak si jistě vzpomeneš, byl jsem částečně skeptický ohledně jeho budoucnosti, přesto jsem ho intenzivně podporoval nejrůznějším způsobem, zejména tím, že jsem zde napsal velké množství zpráv, které v určitých dobách (a to včetně doby zcela nedávné) přispívaly k tomu, že zdejší obsah nebyl tak výrazně neaktuální.

Protože jsi byl hlavním tahounem vzniku Wikizpráv, tak navzdory tomu, že tato činnost byla z Tvé strany dobrovolná, máš určitou větší zodpovědnost za tento projekt než ostatní uživatelé. Proto se Tě chci zeptat, jaká je Tvá představa o tom, jaká bude budoucnost projektu? Myslím, že kvůli svým povinnostem osamocený Danny nebude s to projekt řádně spravovat a bude záhy hrozit, že zdejší obsah začne dělat celé české rodině Wikimedia ostudu - ať jde o pouhou neaktuálnost, nebo ještě hůř o aktuální, ale závadný obsah. Jaká je tedy Tvá představa o budoucnosti tohoto projektu, když nyní odcházíš? Jakým způsobem bude zajištěna aspoň přijatelná kvalita projektu? Budou Wikizprávy dále fungovat jako aktivní projekt, jako projekt zmražený, nebo se požádá o jeho naprosté zrušení? Je mi líto, ale tyhle odpovědi od Tebe jako od člověka, který se zasadil o založení projektu, očekávám myslím právem - a to nejen jako jeden z aktivních přispěvatelů Wikizpráv, ale i jako jeden z aktivních členů obecně komunity Wikimedia.

Samozřejmě dodám i to, co by IMO mohlo být zřejmé - přestože jsem se vzdal práv správce, která jsem nikdy pořádně nevyužíval, měl jsem v plánu být dál více či méně aktivním přispěvatelem, přičemž jsem spoléhal na to, že projekt bude dál fungovat, a to pod řádnou wikikontrolou. K tomu jsem byl připraven přispět i nějakou vlastní přiměřenou aktivitou "navíc" (také vzhledem k omezení některých jiných wiki-aktivit), pokud bych o ni byl požádán. Nicméně jako běžný editor jsem nikde nebyl upozorněn na riziko takovéhoto vývoje a velmi nepěkně mne zaskočil. Okino 4. 1. 2010, 18:07 (UTC)

To, že ode mne tyto otázky požaduješ, je zcela na místě. Alternativy budoucího rozvoje jsou z mého úhlu by byly dvě. Zaprvé - směřovalo by to tak jako Wikiverzita (čili bych se tomu věnoval vpodstatě sám a musel bych si zvyknout na obsáhlé diskuze o ničem, jakmile bych chtěl cokoliv udělat), či zadruhé - formálně bych byl správcem i byrokratem, ale aktivní bych byl pomálu - tedy jako v poslední době.
Přijatelnou kvalitu projektu musí zajistit ti, kdož jsou aktivními uživateli. Nějaké standardy nastaveny jsou. Danny B má všechny potřebné funkce k zdárnému fungování wikizpráv. Moje diskuze s Dannym B ukázaly, že on má celou řadu nápadů, jak projekt zdokonalit, mnohé z nich jsou evidentně lepší, než moje a já jim bránit nehodlám. Jestli se ale něco z nich uskuteční, to je otázkou.
Co se týče třetí otázky (tj. zrušení), myslím, že panika není na místě. Podívejme se na malé jazykové mutace Wikizpráv. Ty fungují, byť se tam zprávy objevují jen velmi často. Projekt je do jisté míry neaktivní a zmražený ale třeba někdo příjde a začně ho rozvíjet. Nebo třeba taky ne. Naprosté zrušení si myslím je v současné situaci dost spekulativní a pokud si myslíš že ne, tak bych rád věděl na základě čeho.
Tvoje znepokojení chápu, rezignaci ale neberu jako "předem nepromyšlenou". Mluvil jsem o tom už předem řadu dní, počínaje listopadem a řada lidí o ní věděla (včetně Dannyho B. například). Nemohl jsem informovat všechny a tys byl asi jeden z mála, kteří se o tomto nedozvěděli. --Aktron 4. 1. 2010, 19:25 (UTC)