Dva lidé silně ozářeni v elektrárně Fukušima

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Dva japonští dělníci museli být hospitalizováni kvůli ozáření, které utrpěli ve čtvrtek při práci na havarované elektrárně Fukušima I. Patří do okruhu lidí, kteří se snaží opravit poničené chladicí zařízení. K ozáření došlo proto, že dělníci sklouzli do vody a ta jim prosákla ochranným oblekem. Že je voda radioaktivní, si ale uvědomili až ve chvíli, kdy jim naskočily na kůži puchýře.

Viceprezident tokijské elektrárenské společnosti Sakae Muto řekl, že dělníci pracovali na pokládce kabelů potřebných k napájení a znovuspuštění chladicího systému reaktoru.

Všichni tři dělníci byli vystaveni dávce záření mezi 170 a 180 milisieverty. To je méně než maximální dávka stanovená vládou pro dělníky pracující na řešení havárie (250 mSv). V elektrárně bylo od katastrofy postiženo zraněním nebo ozářením už kolem 25 lidí.

Pokračují práce na opravách[editovat]

Po přerušení oprav kvůli černému kouři stoupajícímu z reaktoru 3 elektrárny byly práce na obnově chlazení opět zahájeny. Situace v reaktorech je komplikovaná, poškození nebo závady už postihly nejméně pět z nich. Přesto není podle japonských úřadů tak vážná, aby znovu zastavila práce, které mají zabránit případné ještě horší katastrofě související s přehříváním reaktorů.

V reaktoru 1 opět došlo ke zvýšení tlaku. Jednotky záchranářů se snaží udržet křehkou rovnováhu mezi ochlazováním stříkanou vodou, která se ale při styku s horkými palivovými články mění v páru a zvyšuje tlak v reaktoru, a omezováním postřiků, po kterém by došlo k opětovnému ohřívání článků.

Úroveň radiace stále vysoká[editovat]

Radiace ve vzduchu je zvýšená ještě 300 kilometrů jižně od elektrárny. Zvýšená radiace byla zaznamenána i v půdě a mořské vodě. Japonská vláda tvrdí, že neutronové záření zaznamenané poblíž po zemětřesení bylo pouze přirozeným jevem. Nejsou prý žádné známky, že by došlo k úniku uranu nebo plutonia.

Ředitel Lawrencovy národní laboratoře v Berkeley James Symons řekl, že katastrofa v elektrárně Fukušima je nyní podobná spíš nehodě na americké elektrárně Three Mile Island v roce 1979 než s černobylskou katastrofou v roce 1986. „Situace se hodně liší, i když se stále přibližují. Je určitě velmi nepravděpodobné, co se stalo v Černobylu, že vybouchl prakticky celý reaktor. Je to velmi vážné, ale pokud vím, tak se daří dostat vše pod kontrolu.“

Japonská vláda nicméně rozšířila ochranné zóny. Lidem v okruhu do 30 kilometrů doporučuje, aby nevycházeli z domu. Podle úřadů už mohly některé děti v kraji kolem elektrárny shromáždit více než 100 mSv radiace ve svých štítných žlázách. Vědci se domnívají, že překročení roční míry 100 mSv zvyšuje riziko rakoviny.

Od začátku týdne stoupla úroveň záření v Tokiu třikrát. Informace úřadů, že hladina radiace ve vodě je nebezpečná pro děti, vedla k panice a vykupování zásob balené vody. Z postižených oblastí byl zastaven vývoz zeleniny, protože některé listové druhy obsahovaly rovněž radioaktivní jod a cesium překračovaly vládou stanovené limity.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]