Přeskočit na obsah

Egypťané protestují proti mírnosti soudu, který poslal Mubaraka na doživotí

Z Wikizpráv

Sobota

Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak, který byl svržen všelidovým povstáním, byl odsouzen k doživotnímu vězení. Soud ho uznal vinným z podílu na násilném potlačování protivládních demonstrací. Mubarak a bývalý ministr vnitra Habíb Adlí, který dostal od soudu stejný trest, prý nevyužili možností daných svými funkcemi, aby zabránili bezpečnostním jednotkám ke střelbě do demonstrantů.

Egypťany ale verdikt soudu neuspokojil. Kromě toho, že Mubarak nedostal rovnou trest smrti, jim nejvíce vadí, že další obžalovaní byli osvobozeni. Týká se to také dvou Mubarakových synů, Gamála a Alá, kteří byli obviněni z korupce.

Tisíce lidí se večer opět shromáždily na hlavním káhirském náměstí Tahrír, které bylo střediskem protimubarakovské revoluce, i na jiných místech v Egyptě. Rozsudek kritizovalo také Muslimské bratrstvo, dříve zakázaná islamistická organizace, která stála v čele revoluce a která zvítězila v nedávných parlamentních volbách.

Na stranu demonstrujících se postavil také islamistický prezidentský kandidát Muhammad Mursí. Prohlásil, že pokud bude zvolen, zasadí se o to, aby byly vypátrány další důkazy svědčící o Mubarakových zločinech.

Naopak druhého finalistu prezidentských voleb označují nespokojenci za viníka mírného rozsudku. Bývalý premiér Ahmad Šafík se podle Mursího osobně postaral o ničení důkazů. Šafíkův úspěch v prvním kole prezidentských voleb vidí příznivci revoluce jako znak nebezpečí toho, že se Egypt může vrátit ke starému režimu. Dav demonstrantů dnes násilně vnikl do Šafíkova volebního štábu a vydrancoval ho.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Mubarak dostal doživotí, Egypt je rozdělen. ČT24 [online]. 2012-06-02 [cit. 2012-06-04]. Dostupné z: [1].
  • Egypťané dále protestují. Zničili štáb prezidentského kandidáta. Lidovky.cz [online]. 2012-06-02 [cit. 2012-06-04]. Dostupné z: [2].