Přeskočit na obsah

Egyptská armáda nepoužije proti demonstrantům sílu

Z Wikizpráv

Úterý

Karikatura Carlose Latuffa k volání Egypťanů po Mubarakovu odchodu

Zástupci armády v pondělí v prohlášení oznámili, že uznávají „legitimní požadavky“ egyptského lidu a slíbili, že nepoužijí proti veřejnosti sílu. Vyjádření navazuje na pokračující protesty desetitisíců Egypťanů, kteří nadále ignorují zákaz vycházení vyhlášený vládou a shromážděními v káhirských ulicích už čtvrtou noc usilují o ukončení 30letého panování prezidenta Husního Mubaraka.

Z prohlášení armády není jasné, zda za legitimní považuje jen výzvy k reformám, nebo i požadavky na Mubarakův odchod.

Mubarak vyměnil ministry vnitra a financí a do nové funkce viceprezidenta uvedl Omara Sulejmána. Ten ve státní televizi řekl, že ho Mubarak požádal, aby zahájil okamžité dialogy se „všemi politickými silami“ o ústavních a legislativních reformách. O jaké skupiny jde, Sulejmán nicméně neupřesnil.

Do čela protimubarakovské opozice se postavil bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Mohamed El Baradei, který poprvé vystoupil i před káhirským shromážděním, kde volal po vzniku „nového Egypta“. Pořadatelé protestů mezitím vyzývají k ještě mohutnějším akcím, chystají pochod v Káhiře, kterého by se měl zúčastnit až milion lidí.

V násilných střetech, které protesty provázejí, zahynulo už na 125 lidí. Bezpečnostní situaci komplikují i stále častější případy rabování a osvobození až tisíců vězňů z věznic po celé zemi.

Egypt se pokoušejí opustit tisíce cizinců, jejich odlet ale blokuje chaotická situace na káhirském letišti.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]