Přeskočit na obsah

Evans jako první Australan vyhrál Tour de France

Z Wikizpráv
Cadel Evans

Neděle

Žlutý trikot pro vítěze letošní Tour de France se stal s definitivní platností trofejí australského cyklisty Cadela Evanse. Jezdec stáje BMC o svém prvenství rozhodl v sobotní časovce na 42 kilometrů v okolí Grenoblu a potvrdil ho v neděli bezpečným dojezdem do cíle v Paříži. Na druhém a třetím místě skončili lucemburští bratři Andy a Fränk Schleckovi.

Český cyklista Roman Kreuziger po pádu z úvodního týdne závodu, při kterém si přivodil zranění zápěstí, úsilí o úspěch v celkové klasifikaci vzdal, nevyšla mu ani snaha o dílčí etapové vítězství. Nespokojený byl v cíli i obhájce prvenství Alberto Contador ze Španělska, který tentokrát obsadil až páté místo.

Poslední etapu do Paříže vyhrál ve spurtu celého pelotonu Brit Mark Cavendish, který tak dosáhl 20. etapového vítězství v kariéře a potvrdil i své prvenství v bodovací soutěži. Puntíkovaný trikot pro nejlepšího vrchaře získal Španěl Samuel Sánchez.

Evans se stal prvním australským vítězem Tour de France v historii. Někdejší mistr světa a závodník, který byl na Tour de France dvakrát na celkovém druhém místě, tak dosáhl na první vítězství v tzv. velké tour, jak se společně označují největší etapové závody světa, vedle Tour de France k nim patří ještě Giro d'Italia a španělská Vuelta.

Výsledky: 1. Evans (Austr.) 86:12:22 hod., 2. A. Schleck -1:34, 3. F. Schleck (oba Luc.) -2:30, 4. Voeckler (Fr.) -3:20, 5. Contador -3:57, 6. S. Sánchez (oba Šp.) -4:55 ... 112. Kreuziger -3:00:59.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Evans jako první Australan vyhrál Tour de France. Sport.cz [online]. 2011-07-24 [cit. 2011-07-24]. Dostupné z: [1].