Evropské burzy se vzpamatovávají z kolapsu po hlasování americké Sněmovny reprezentantů

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Úterý

Šanghajská burza byla z opatrnosti na den zavřena, evropské burzy se vzpamatovaly poměrně rychle

Rozhodnutí americké Sněmovny reprezentantů nepřijmout návrh prezidenta Bushe na finanční injekci do krachujících investičních společností ovlivnilo i mimoamerické trhy. Krize se nejrychleji projevily v Asii, ale po otevření trhů zasáhly i Evropu. Propad akcií se ale později zastavil a burzy většinu ztrát smazaly. Podobný vývoj kopírovala i pražská burza.

Asijské trhy se dostaly po denním vývoji zhruba na hodnoty dvě procenta pod včerejší úrovní, některé dokonce do černých čísel. Burza v Šanghaji byla z opatrnosti uzavřena.

Ztráty německé, britské a francouzské burzy dosahovaly dopoledne maximálně tří procent, ale později je pozitivní trendy také minimalizovaly.

Také pražská burza byla kolem poledne jen méně než dvě procenta pod včerejší úrovní. Její propad ovlivnily také ztráty energetické společnosti NRW, které ale už předcházely rozhodnutí amerických zákonodárců a souvisejí s poklesem cen komodit a akcií uhelných společností v zámoří.

Největší propad tak zažily světové akcie už v očekávání rozhodnutí Sněmovny, v pondělí zaznamenaly největší ztrátu za posledních 20 let.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • PIRNEROVÁ, Helena. Burzy se vzpamatovaly z propadů, přidala i pražská. iDNES.cz [online]. 2008-09-30, rev. 2008-09-30. Dostupné z: [1].
  • vem. Akcie ve světě zažily největší denní propad za 20 let. iDNES.cz [online]. 2008-09-29, rev. 2008-09-29 [cit. 2008-09-30]. Dostupné z: [2].