Přeskočit na obsah

Fidži se stalo členem Hnutí nezúčastněných zemí

Z Wikizpráv
Poloha Fidži na mapě světa

Pátek

Premiér Fidži Frank Bainimarama ve středu v noci oznámil, že se Fidži stalo členem Hnutí nezúčastněných zemí. Dle jeho vlastních slov je to součást odklonu od tradičních partnerů Austrálie a Nového Zélandu a snaha posílit vztahy se sousedy ležícími směrem na sever. Snahu o členství schválila vláda Fidži v únoru tohoto roku.

Hnutí nezúčastněných zemí, v jehož státech žije více než polovina obyvatel planety, bylo založeno v roce 1961 v Bělehradě a převažují v něm země třetího světa.

Premiér Bainimarama novinku oznámil krátce poté, co v Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech jednal spolu s vůdci jiných malých ostrovních států Tichého oceánu na summitu Ligy arabských států nazvaném „Vyhlídky spolupráce mezi arabským světem a ostrovy Tichého oceánu“.

Jedním z motivů, proč Fidži hledá nové obchodní partnery a snaží se zlepšovat vztahy například s Čínou a Indií, jsou obchodní sankce vůči němu, pro které se po převratu na Fidži v roce 2006 rozhodly Austrálie a Nový Zéland.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Fiji joins the Non-Aligned Movement na anglických Wikizprávách.

  • Cabinet approves moves to non-aligned movement membership [online]. Fiji Government Online Portal, 2010-02-22, [cit. 2010-06-26]. Dostupné online. (anglicky)
  • Fiji moving away from former international partners: Bainimarama. Pacific Islands News Association [online]. 2010-06-24 [cit. 2010-06-25]. Dostupné z: [1]. (anglicky)