Floridské školy začaly vynucovat zákaz pokleslých kalhot

Z Wikizpráv

Pátek

V podobných kalhotách na Floridě do školy nesmíte

Se začátkem nového školního roku začaly školy amerického státu Florida vyžadovat od svých žáků, aby dodržovali nový zákon zakazující jim nosit odhalující oblečení.

Zákon, který byl nedávno schválen velkou většinou hlasů, zakazuje chlapcům nosit kalhoty tak nízko, aby byly vidět spodky. Dívkám je zase zapovězeno chodit s hlubokým výstřihem nebo zkráceným tričkem odhalujícím břicho.

Guvernér Rick Scott podepsal zákon už v červnu, ovšem ve školách se zákon projevuje až teď, od školního roku 2011–2012. Už dříve podobný zákon schválil Arkansas.

Zákon reguluje oblečení pouze na pozemcích škol. Při prvním porušení má ředitel za úkol ústně porušitele varovat a také upozornit jeho rodiče. Pokud někdo porušuje zákon opakovaně, může být na tři dny vyloučen ze třídy (tj. být ve škole a plnit úkoly, ale stranou ostatních), případně být až na měsíc vyloučen z mimoškolních aktivit.

Senátor Gary Siplin za Demokratickou stranu se snažil zákon prosadit šest let, než se mu to povedlo. Proti zákonu se postavila mimo jiné Národní asociace pro podporu barevných lidí (NAACP) a Americká unie pro občanské svobody (ACLU), které se domnívají, že zákon zasahuje do osobních svobod a hůře zasáhne menšiny. Gary Siplin, který je sám afrického původu, s tím ovšem nesouhlasí a sám svůj zákon zkusil podpořit tím, že v pondělí rozdával v místní střední škole žákům s padajícími kalhotami kožené pásky věnované místním církevním sborem.

Zdroje[editovat]

  • Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Florida schools begin to enforce new statewide ban on saggy pants and other revealing attire na anglických Wikizprávách.
  • KELLEYOVÁ, Paula. 'Droopy Drawers' law aimed at students. The Crestview News Bulletin [online]. 2011-09-01 [cit. 2011-09-02]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • LISTONOVÁ, Barbara. Florida lawmaker hands out belts under saggy pants ban. moneycontrol.com [online]. 2011-08-31 [cit. 2011-09-02]. Dostupné z: [2]. (anglicky)