Přeskočit na obsah

Fotopast ve Vietnamu zaznamenala kriticky ohroženou saolu

Z Wikizpráv

Pátek

Saola na archivní fotografii

Světový fond na ochranu přírodyúterý oznámil, že ve středním Vietnamu zachytila fotopast žijící saolu. Fotopast, umístěná v rámci spolupráce mezi Světovým fondem na ochranu přírody a vietnamskými úřady, sepnula v září a přinesla po mnoha letech důkaz, že saoly ještě žijí.

Saoly jsou podobné antilopám s dlouhými rohy a jak uvedl zástupce ředitele Oddělení ochrany přírody provincie Quảng Nam, Dang Dinh Nguyen, nebyly ve Vietnamu spatřeny od roku 1998. Na červeném seznamu IUCN jsou uvedeny jako kriticky ohrožený druh a Světový fond předpokládá, že jich přežívá pravděpodobně jen pár desítek, možná stovek, a to v odlehlých výšinách na hranicích mezi Vietnamem a Laosem. V zajetí žádná nepřežila.

Světový fond doufá, že se saoly podaří zachránit před vyhubením, pokud se jejich oblast podaří ochránit před pytláky. Oblastní ředitel pro Vietnam, Van Ngoc Thinh, k tomu řekl, že se jedná o dech beroucí objev, který dává ohledně přežití druhu novou naději.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Endangered 'Asian unicorn' sighted na anglických Wikizprávách.

  • Tvůrčí skupina popularizace vědy. Vyfotografování asijského jednorožce. Český rozhlas [online]. 2013-11-14 [cit. 2013-11-15]. Dostupné z: [1].