Přeskočit na obsah

Generální ředitel BBC George Entwistle odstoupil z funkce

Z Wikizpráv

Sobota

Logo BBC

Britská společnost BBC je ode dneška bez řádného generálního ředitele. Padesátiletý George Edward Entwistle ve své funkci skončil po pouhých 54 dnech kvůli nepravdivému obvinění konzervativního politika ze zneužívání dětí, které v rámci pořadu Newsnight BBC odvysílala 2. listopadu.

V pořadu nebyl jmenován konkrétní politik, nicméně na jeho základě se na Internetu objevily zprávy jmenující coby provinilce Roberta Alistaira McAlpina, bývalého místopředsedu konzervativců a poradce premiérky Margaret Thatcherové. BBC následně odvysílala omluvu, ve které přiznala, že jedna z obětí, Steve Messham, skutečně mylně označila McAlpina za onoho muže, který ji v sedmdesátých o osmdesátých letech zneužíval.

Entwistle již v průběhu minulého týdne uznal, že odvysílání pořadu byla chyba, ale až v sobotu se přihlásil k plné zodpovědnosti. V rámci oznámení rezignace uvedl „Ve světle toho, že generální ředitel je také šéfredaktorem a nese poslední odpovědnost za veškerý odvysílaný obsah, a ve světle nepřijatelných novinářských standardů pořadu Newsnight vysílaného v pátek 2. listopadu jsem se rozhodl, že čestným postupem pro tuto chvíli je odstoupit z funkce generálního ředitele.“ Také podotkl, že pro něj bylo velkou ctí vést BBC.

Novým ředitelem by se dle oznámení měl stát Tim Davie.

Zdroje

[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy BBC Director-General Entwistle resigns na anglických Wikizprávách.

  • George Entwistle resigns as BBC director-general. Channel 4 New [online]. 2012-11-10 [cit. 2012-11-11]. Dostupné z: [1]. (anglicky)