Přeskočit na obsah

Haifa hostí Wikimanii

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Wikimania 2011

Izraelské město Haifa přivítalo zhruba 600 účastníků z pěti desítek zemí na letošní Wikimanii. Jde o každoroční celosvětovou konferenci zabývající se Wikipedií a jejími sesterskými projekty.

Hlavními cíli, ke kterým hnutí Wikipedie v současnosti směřuje, je její rozšíření do rozvojových zemí a prohloubení spolupráce s kulturními institucemi, jako jsou knihovny, galerie a muzea. To vše pod heslem, které se již v minulosti stalo mottem celého hnutí Wikipedie: „Představte si svět, v němž může každý člověk svobodně přistupovat k veškerým lidským znalostem. Právě takový svět budujeme.“

Asaf Bartov, bývalý člen izraelské pobočky Wikimedia Israel a nyní reprezentant Wikimedia Foundation pro oblast rozvojového světa, hned po Wikimanii odjede na sérii přednášek do Keni. „Usilujeme o to dostat maximální relativní výsledek vzhledem k vynaloženému času i prostředkům. Letošní rok bude díky tomu velmi významný, pokud jde o růst množství volně dostupných informací, které Wikipedie takto přinese do zemí třetího světa,“ tvrdí.

I v rozvinutých oblastech ale čeká Wikipedii ještě hodně práce, připomíná jeden z organizátorů Wikimanie Tomer Ashur. „Musíme se zlepšovat ve všech jazycích, což znamená lépe zvládnutou techniku psaní a užívání většího množství věrohodných zdrojů, abychom zvýšili věrohodnost celé Wikipedie,“ dodal.

Wikimania začala v Haifě 4. srpna a uzavře se v neděli 7. srpna.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Wikipedia leaders outline their vision as conference opens in Haifa. Haaretz [online]. 2011-08-04 [cit. 2011-08-06]. Dostupné z: [1]. (anglicky)