Třídenní Wikimania 2008 v Egyptě přilákala na 600 editorů

Z Wikizpráv
Transparent Wikimanie 2008

Čtvrtek

Moderní Alexandrijská knihovna byla symbolicky vybraná jako místo konání letošní konference přispěvatelů projektů Nadace Wikimedia, která se znovu pod názvem Wikimania konala od 16. do 18. července.

Mezi zvláštní hosty patřili zástupci vedení nadace, která ustavila nové složení své správní rady. Byl do ní začleněn v Německu žijící Číňan Ting Chen, zvolený přispěvateli projektů, a jejím novým předsedou za Florence Nibartovou-Devouardovou, jejíž funkční období vypršelo, byl zvolen právník ze Seattlu Michael Snow.

Zakladatel Wikipedie Jimbo Wales se zapojil do diskuse příspěvkem, ve kterém kritizoval nesvobodu slova v Egyptě. Konkrétně se zmínil o Karímu Nábilovi, který byl v Egyptě odsouzen ke třem letům vězení za hanobení islámu a dalšímu roku vězení za hanobení prezidenta Husního Mubaraka. Měl se jich dopustit ve svých příspěvcích publikovaných na internetovém blogu.

Nemenší pozornost ale patřila i dvěma wikipedistům, kteří dorazili do arabské země z Izraele. Pět ze sedmi, kteří původně chtěli dorazit, odradila hrozba únosů, vydaná izraelskými úřady. Dror Kamir edituje i Arabskou Wikipedii a svěřil se, že byl původně odmítán, ale jeho reputace vzrostla, když začal diskutovat s ostatními přispěvateli nikoli anglicky, ale arabsky. "Když se zapojíte do dialogu mezi kulturami, pochopíte hodně i o své vlastní komunitě," říká.

Za jeden z přínosů Wikimanie konané v Egyptě se považuje předpokládaný nárůst počtu přispěvatelů Arabské Wikipedie, která (na rozdíl od České Wikipedie) ještě nepřekročila 100 tisíc článků a má jich nyní kolem 65 tisíc.

Zdroje[editovat]

  • COHEN, Noam. Wikipedia Goes to Alexandria, Home of Other Great Reference Works. New York Times [online]. 2008-07-17 [cit. 2008-07-23]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • MCCARTHY, Caroline. Wikimedia Foundation edits its board of trustees. CNET News [online]. 2008-07-18 [cit. 2008-07-24]. Dostupné z: [2]. (anglicky)

Odkazy[editovat]