Přeskočit na obsah

Historické vítězství francouzských socialistů, ve volbách ovládli i Národní shromáždění

Z Wikizpráv
Plakáty volební kampaně

Pondělí

Francouzská Parti socialiste obsadila všechny klíčové politické pozice v zemi. Poté, co ovládla Senát, získala post prezidenta pro Françoise Hollanda a sestavila vládu, jasně vyhrála i včerejší druhé kolo voleb do Národního shromáždění a získala v něm nadpoloviční většinu křesel. K volbám ale dorazilo jen 44 procent voličů.

Mandáty získali všichni ministři nové vlády premiéra Jeana-Marca Ayraulta, šest z nich dokonce v obvodech, ve kterých obhajovala mandát pravicová Unie pro lidové hnutí (UMP). Levice obsadí 331 křesel, z toho ale 280 samotná socialistická strana, která se tak nebude muset opírat ani o podporu menších levicových stran nebo nezávislých levicových poslanců. UMP má jen 194 křesel, ztratila od posledních voleb 119 mandátů. Celkem má Národní shromáždění 577 poslanců.

Do Národního shromáždění se ale vrací také nacionalistická Národní fronty. Uspěla také teprve 22letá vnučka zakladatele Národní fronty Jeana-Marie Le Pena Marion Maréchalová-Le Penová. Stala se tak nejmladší francouzskou poslankyní všech dob. Naopak Marine Le Penová, která získala vysoký počet hlasů v nedávných prezidentských volbách, zvolena nebyla.

Poslanecký mandát nezískali ani další prezidentští kandidáti, centrista François Bayrou a také jedna z nemnoha velkých poražených v řadách socialistů, bývalá manželka prezidenta Hollanda a jeho neúspěšná předchůdkyně v prezidentských volbách Segoléne Royalová.

Matador francouzské levicové politiky, staronový ministr zahraničí Laurent Fabius, řekl, že vysoký výsledek levice „umožňuje socialistům schválit změny zákonů a posiluje velkou odpovědnost strany za vývoj doma i v Evropě“.

Francouzské parlamentní volby probíhají v jednomandátových obvodech dvoukolovým většinovým systémem.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Francouzský parlament ovládli socialisté, získali absolutní většinu. iDNES.cz [online]. 2012-06-17, rev. 2012-06-18 [cit. 2012-06-18]. Dostupné z: [1].