Přeskočit na obsah

Francouzi zvolili Hollanda prezidentem

Z Wikizpráv

Neděle

Francois Hollande byl zvolen prvním francouzským socialistickým prezidentem za poslední téměř dvě desetiletí. Ve volbách poznamenaných nespokojeností Francouzů s úspornými opatřeními, vysokou nezaměstnaností a strádající ekonomikou porazil stávajícího prezidenta Nicolase Sarkozyho. První oficiální výsledky ukazují, že Hollande získal 52 procent hlasů.

Potvrdily se tak výsledky průzkumů, které Hollandovi přisuzovaly vítězství ve druhém kole. Socialisté slavili na náměstí Bastily v davech tisíců příznivců socialistů. Velké množství lidí se sešlo také v Hollandově městě Tulle ve střední Francii, kde Hollande pronesl svůj první projev po oznámení výsledků.

Podle Hollanda Evropa Francii sleduje. Předpověděl, že jeho vítězství budou oslavovat i v dalších evropských zemích. Znamená podle něj, že šetření není posledním slovem a že jeho vzkazem je růst a prosperita.

Voleb se zúčastnilo kolem 80 procent oprávněných voličů, víc než při dubnovém prvním kole. Sílu vítězství socialistů otestují červnové parlamentní volby.

V projevu ke svým příznivcům Nicolas Sarkozy popřál Hollandovi úspěch. Řekl, že udělal vše, co mohl, aby uchránil Francii před ekonomickou krizí, která zasáhla eurozónu.

Někteří analytici ale připomínají, že Hollandovo vítězství je téměř náhodné. Nikdy nebyl ministrem a před rokem většina Francouzů předpokládala, že bude kandidovat jiný francouzský socialista, bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn. Ale jeho kariéru zasáhly sexuální skandály.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]