Přeskočit na obsah

Hladomor v Somálsku skončil, vyžádal si desetitisíce životů

Z Wikizpráv

Pátek

Hromadné dětské hroby pro oběti hladomoru u uprchlického tábora Dabáb

Organizace spojených národů ohlásila oficiální konec hladomoru v jižním Somálsku. Upozornila ale na to, že miliony lidí v oblasti jsou stále v kritické situaci. Rozhodující pro jejich budoucnost bude následujících 100 dní. Novinářům to v Nairobi řekl nový generální ředitel Organizace pro výživu a zemědělství OSN (FAO) Jose Graziano da Silva.

Da Silva navštívil v tomto týdnu jižní Somálsko a přivezl odtud dle svých slov „dobré zprávy“: „Zrovna jsme dostala nové údaje od jednotky v Somálsku a můžeme říct, že žádný region v Somálsku už není ve stavu hladomoru.“ Zlepšení stavu pomohly dlouho očekávané deště, vyšší úroda a enormní humanitární pomoc.

Podle FAO ale zůstávají více než dva miliony Somálců, tj. téměř třetina populace závislé na humanitární pomoci. Bez ní se mohou v následujících 100 dnech podmínky opět zhoršit. „Pokud nebudeme pokračovat v podpoře, zejména v následujících třech měsících do dubnového období dešťů, tito lidé nepřežijí a hladomor se vrátí,“ varoval da Silva.

Do Somálska se po předchozím období dešťů začínají vracet uprchlíci. Podle úřadu OSN pro uprchlíky opustilo jejich tábory v Etiopii a Keni v lednu na 7500 lidí. Kvůli silnému suchu a nebezpečné situaci opustily své domovy v minulém roce statisíce Somálců. Hladomor si podle OSN vyžádal desetitisíce obětí.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]