Indie nedala vízum bývalému pákistánskému prezidentovi

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Parvíz Mušaraf

Indické úřady potvrdily, že bývalý pákistánský prezident Parvíz Mušaraf nedostal vstupní vízum do země. Důvod nebyl zveřejněn. Mušaraf měl vystoupit na semináři pořádaném obchodníky v Novém Dillí. Podobně nesmí do Indie několik jeho příznivců, kteří měli v plánu exprezidenta doprovázet. Bývalý pákistánský činitel, který nyní žije ve Velké Británii, usiluje o návrat a v říjnu založil politickou stranu.

Odborníci na mezinárodní vztahy se domnívají, že Indie nechce poskytnout žádnou podporu Mušarafovým politickým cílům, které by podle ní mohly poškodit civilní vládu v Islámábádu. „Když Mušaraf oznámil, že se vrací do Pákistánu, aby se stal politikem, indická vláda nemá chuť pomáhat mu zlepšit jeho politické portfolio nebo jeho image,“ řekl Bharat Karnad, analytik nezávislého Střediska pro politický výzkum v Novém Dillí.

Indii rovněž znepokojilo Mušarafovo prohlášení, že je Indie zodpovědná za nepokoje v Balúčistánu na jihozápadě Pákistánu a že usiluje o vytvoření protipákistánských nálad v Afghánistánu.

Mušaraf stál v čele armády, když v roce 1999 dospěly země na práh vzájemného válečného konfliktu. Když se později postavil do čela vojenského režimu v Pákistánu, začal mírový proces, který vedl ke snížení napětí a k příměří na hranici Kašmíru. Příměří stále trvá, ale mírové rozhovory byly přerušeny po teroristických útocích v Bombaji v roce 2008 (viz zpráva Wikizpráv z roku 2008 Koordinovaní střelci zabíjeli v Bombaji). Indie tvrdí, že útoky zorganizoval terorista usazený v Pákistánu.

Podle Karnada Indie těžko přistoupí k obnovení rozhovorů, pokud její protivník nepřistoupí k zákroku proti teroristickým skupinám. „Dillí požaduje nějaké záruky, než se vrátí k dialogu. Ale protože Pákistán nemá co nabídnout, nedá se očekávat v Dillí žádný pokrok,“ dodal Karnad.

Zdroje[editovat]