Indonésie a další země po deseti letech vzpomínaly na oběti tsunami
Nejen východoasijské země podél Indického oceánu si dnes připomínaly 10. výročí tragického zemětřesení v indonéské provincii Aceh a následné vlny tsunami, která připravila o život více než 200 tisíc lidí.
Přímo v Acehu proběhlo shromáždění, kde se místní muslimští obyvatelé modlili za oběti. Zúčastnil se ho i viceprezident Jusúf Kalla, který mj. poděkoval mezinárodnímu společenství za pomoc při záchranných operacích i při následné obnově. Dějištěm shromáždění byl masový hrob místních obětí. Aceh byl nejzasaženější oblastí, zahynula tam většina z desítek tisíc indonéských obětí. Obnova Indonésie stála dosud více než 7 miliard dolarů (více než 150 miliard korun), převážně ze zahraničních zdrojů.
Thajské pietní akce vyvrcholily u lodi, vyplavené daleko na pláž, která se stala symbolem katastrofy. Čest obětem u ní vzdal i premiér a generální velitel thajské armády Prajuth Čan-oča. Právě této akce se zúčastnila i česká supermodelka Petra Němcová, která se stala přímou účastnicí událostí před 10 lety. Na své dovolené byla v Thajsku a musela být zachráněna do bezpečí.
Na Srí Lance se dějištěm piety stal obnovený vlak expresu Oceánská královna. Ten byl přímo v hlavním městě Colombu v prosinci 2004 zasažen vlnou tsunami a v zaplavených vagonech zahynulo více než 1700 lidí.
Odhad celkového počtu obětí zemětřesení sahá od 220 tisíc lidí, pesimistické odhady ale jsou ještě vyšší. Některé údaje říkají, že jen v samotné Indonésii zahynulo na 220 tisíc lidí, na 35 tisíc lidí zahynulo nebo zůstalo nezvěstných na Srí Lance, zhruba 15 tisíc v Indii a téměř 10 tisíc v Thajsku. Stovky mrtvých a pohřešovaných byly i na pobřeží afrického Somálska. Mezi oběťmi bylo i velké množství cizinců, turistů z Evropy i Ameriky.
Ojedinělým pozitivním efektem zemětřesení bylo ukončení tři desetiletí trvající revolty muslimských separatistů, s nimiž po katastrofě vyjednal mír právě tehdejší i současný viceprezident Jusúf Kalla. „Po tsunami už nikdo nebojuje proti druhému; lidé žijí v harmonii a míru až dodnes,“ řekl Kalla ve svém proslovu.
Se silou 9,1 stupně Richterovy škály šlo v roce 2004 o třetí nejsilnější seismografem změřené zemětřesení.
Související zprávy
[editovat]- — Velké zemětřesení zasáhlo Indonésii, vlna tsunami zabíjela až na Srí Lance (historická zpráva)
- Kategorie zpráv o zemětřesení v Indickém oceánu 2004
Zdroje
[editovat]- PADDOCK, Richard C. Indonesia’s Aceh Marks 10 Years Since Tsunami. The Wall Street Journal [online]. 2014-12-26 [cit. 2014-12-26]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
- Tsunami-hit nations mark anniversary. BBC [online]. 2014-12-26 [cit. 2014-12-26]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
- Indian Ocean Tsunami Anniversary: Banda Aceh In Photos, Then And Now, Shows A Place Destroyed And Rebuilt. International Business Times [online]. 2014-12-26 [cit. 2014-12-26]. Dostupné z: [3]. (anglicky)
- 26. prosinec 2014
- 26. prosinec
- Monitoring:Zprávy odkazující na související zprávy bez zpětného odkazu
- Monitoring:Citace elektronického periodika/periodikum/The Wall Street Journal
- Monitoring:Citace elektronického periodika/odkaz na periodikum/
- Monitoring:Citace elektronického periodika/datum aktualizace/
- Monitoring:Citace elektronického periodika/jazyk/anglicky
- Monitoring:Citace elektronického periodika/periodikum/BBC
- Monitoring:Citace elektronického periodika/periodikum/International Business Times
- Historie
- Katastrofy
- Společnost
- Indonésie
- Asie