Přeskočit na obsah

Izraelská vojska zahájila invazi do Gazy

Z Wikizpráv

Sobota

Izraelský tank s protiminovým zařízením. Spekuluje se, že příjezdové cesty do Gazy jsou zaminované. Ilustrační foto

Izraelská armáda potvrdila, že její jednotky zahájily pozemní útok na Pásmo Gazy. Součástí útoku je přesun tankových a leteckých divizí na území Pásma a zintenzivnění bombardování, které zde probíhá už několik dní. Do akce je zapojeno již 10 000 vojáků, kteří vyčkávají u hranice s Gazou. O invazi se spekulovalo již delší dobu, ale vojenské zdroje odmítaly případnou akci potvrdit.

Zprávy hovoří o tom, že izraelské síly po vstupu do města přešly k bitkám s Hamásem. Ten zároveň izraelskou stranu varoval, že jakákoliv invaze se zvrhne v krvavou bitvu, ve které může IDF trvat až několik dní splnění důležitých cílů mise.

V současné době je na straně palestinských ozbrojenců nejméně 24 mrtvých, izraelská armáda hlásí kolem asi třiceti zraněných. Civilní oběti jsou v Pásmu o jeden řád vyšší a dosahují čísla překračujícího pět stovek. Armáda tentokrát civilisty nevaruje před nebezpečím jako v posledních případech, kdy byly shazovány letáky upozorňující místní obyvatele, aby oblast okamžitě opustili.

Podle Izraele je útok na Pásmo Gazy jasnou odpovědí na ostřelování pohraničního území raketami hnutí Hamás, které následovalo po vypovězení příměří, a má zabránit dalším útokům.

Související zprávy

[editovat]

Zdroje

[editovat]
  • Izrael vyslal do Gazy pozemní síly. Mrtvých přibývá. Aktuálně.cz [online].  [cit. 2009-01-04]. Dostupné z: [1].

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Israel begins ground assault on Gaza Strip na anglických Wikizprávách.

Externí odkazy

[editovat]