Japonsko je v maximální pohotovosti, vyhlásil premiér kvůli Fukušimě

Z Wikizpráv

Úterý

Premiér Naoto Kan

Japonský premiér Naoto Kan dnes prohlásil, že situace v zemětřesením poškozené jaderné elektrárně Fukušima I je „nepředvídatelná“. V této souvislosti řekl, že země se nachází v „maximální pohotovosti“. Výroky zazněly v premiérově vystoupení před poslanci japonského parlamentu.

Vláda podle Kana věnuje úsilí o zastavení radioaktivního úniku z elektrárny plnou pozornost. Zdůraznil, že jeho cesta, při které navštívil Fukušimu hned v prvním dnu po zemětřesení, byla nezbytná a nebyla jen politickým divadlem.

Na následujícím jednání k rozpočtu Kan řekl, že jeho vládní Demokratická strana možná bude muset odložit plnění některých z předvolebních slibů, protože na ně při rekonstrukci zničených regionů nebudou prostředky.

Na Fukušimě mezitím stále pokračují záchranné práce. V současné době jde především o odčerpávání radioaktivní vody z budov. Provozovatel elektrárny, společnost TEPCO, již před několika hodinami oznámil, že ve vzorku půdy byly nalezeny stopy radioaktivního plutonia.

Radioaktivní úniky straší Japonce[editovat]

Právě nález plutonia vyvolal další obavy. Plutonium prokazuje tavení článků v jednom z reaktorů. Jeho hodnoty zatím nejsou tak vysoké, aby ohrožovaly lidské zdraví. Americký odborník na boj s radioaktivním zamořením Lake Barrett zatím nepovažuje nález plutonia za vážný problém: „Dalo se to očekávat. Už desetiletí musejí být v okolí i stopy plutonia z atmosférických testů jaderných zbraní. Pokud jde o radioaktivní izotopy pocházející z elektrárny, je plutonium nejmenší ze všech hrozeb,“ řekl.

Více tlačí TEPCO znečištěná voda v generátorových budovách a tunelech, které je propojují s mořem. Voda dosahuje téměř ke konci tunelů, které jsou jen asi 100 metrů od moře. Kolem ústí šachet rozmisťují dělníci pytle s pískem a betonové bloky, aby zabránili úniku vody do moře, pokud přeteče přes hranu šachet. Zároveň probíhá čerpání vody z tunelů, ale to postupuje pomalu, protože vodu není kam ukládat.

Zjištění plutonia nicméně ovlivnilo japonskou burzu a dopadlo zejména na sektory energetiky, rybářského průmyslu a zemědělství. Akcie TEPCO klesly o maximální denní díl poté, co se v novinách objevily spekulace o možném vyvlastnění firmy. Vláda tyto úvahy odmítla.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]