Přeskočit na obsah

Jižní Korea a Spojené státy odpoví na severokorejský útok dalšími manévry

Z Wikizpráv

Středa

Letadlová loď USS George Washington se zúčastní společného americko-korejského cvičení nahlášeného krátce po severokorejském útoku

Po včerejší dělostřelecké přestřelce mezi Severní a Jižní Koreou oznámily vlády v Soulu a Washingtonu, že uspořádají nové společné vojenské cvičení. Jižní Korea navíc varovala svého severního souseda, že každá další agrese bude znamenat okamžitou odvetu. Na ostrově Jon-pchjong byly mezitím nalezeny další dvě oběti, celkově tak jejich počet narostl na čtyři.

Oznámení o dalších společných manévrech následovalo krátce po telefonickém rozhovoru prezidentů Obamy a I Mjong-paka. Je to první reálná odpověď obou zemí na úterní útok na jihokorejský ostrov.

Mluvčí americké armády David Oten v Soulu oznámil, že čtyřdenní cvičení začne v neděli a zúčastní se ho i letadla z letadlové lodi USS George Washington, která operuje ve Žlutém moři. „Podstata tohoto cvičení je obranná. I když jsme ho plánovali už dávno před včerejším nevyprovokovaným útokem dělostřelectva, poslouží jako ukázka síly spojenectví a našeho odhodlání zajistit neustupováním regionální stabilitu. Je zaměřeno také na zlepšení schopnosti naší vzájemné spolupráce při vojenských operacích“.

Významný americký velitel působící v Jižní Koreji generál Walter Sharp dnes vyzval Pchjongjang, aby zastavil útoky. Severní Korea podle něj ohrožuje mír a stabilitu na poloostrově. Sharp zde stojí i v čele velitelství sil OSN. V této roli nařídil vyšetřování útoku na Jon-pchjong.

Na incident reagovaly rozhořčeně i jihokorejské noviny. Tong-a Ir-po napsal, že Severní Korea musí dostat ránu holí, stejně jako vzteklý pes. Čung-ang označil útok za národní krizi.

Ministr Kim Te-jong čelil ostré kritice poslanců. V průběhu zasedání parlamentu vyzvala Kima k reakci zastupitelka z vládní Velké národní strany Sung Jong-sun. Zeptala se ho, proč je útok označován pouze jako provokace. Podle ní je totiž bombardování civilistů bitvou. Pokud nejsou schopné jihokorejské jednotky předvídat podobný útok a vystopovat, kolik střel přesně na ostrov dopadlo, pak je celá armáda k ničemu. Ministr se sotva dostal ke slovu v průběhu ostré přestřelky námitek, z níž vyčnívala otázka, proč trvalo celých 13 minut, než jihokorejské jednotky začaly opětovat palbu.

Situace na korejském poloostrově se zhoršila poté, co se v dubnu potopila jihokorejská korveta Čchonan a výsledky soulského vyšetřování označily za příčinu severokorejské torpédo. Bývalý ředitel amerických zpravodajských služeb CIA a NSA Michael Hayden řekl, že potopení Čchonanu a útok na ostrov může souviset s probíhajícím předáním moci v Pchjongjangu. Podle něj je pravděpodobné, že se Kim Čong-un snaží projevit sílu a srovnat se tak se svým dědem a zakladatelem Severní Koreje Kim Ir-senem. „Dokud na ně někdo nevyvine tlak, a myslím, že ten někdo musí být Čína, domnívám se, že podobné provokace budou následovat,“ řekl.

Severní Korea obviňuje z vyvolání úterního konfliktu Soul. Podle Pchjongjangu je každoroční cvičení střeleb na ostrově provokativní přípravou na válku.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]