Přeskočit na obsah

Jižní Moravu zasáhlo tornádo. Několik obcí je zčásti srovnáno se zemí, hlášeno je 5 obětí

Z Wikizpráv

Čtvrtek
(aktualizováno 25. června 2021)

Map
Dráha tornáda byla 26 kilometrů dlouhá a 500 metrů široká

Mezi 19. a 20. hodinou večerní 24. června 2021 se jižní Moravou prohnalo nejsilnější tornádo v historii Česka a zatím také nejhorší meteorologický jev v Evropě v roce 2021. Zformovalo se během silné bouře v okolí Břeclavi a Valtic a pokračovalo dalších asi 26 km, přičemž nejvíce škod živel napáchal v obcích Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice a rozplynul se u Ratíškovic za Hodonínem. Tornádo o síle až EF4 srovnalo se zemí podstatné části některých vesnic a vyžádalo si několik stovek zraněných a 5 mrtvých.

Do zasažených oblastí se okamžitě sjely všechny dostupné jednotky IZS, blízké nemocnice aktivovaly trauma plán, byla nasazena armáda a lidé začali posílat finanční příspěvky. Obce se ocitly bez dodávky elektřiny a plynu, někteří lidé také bez střechy nad hlavou. Jiní skončili v nemocnicích a 5 lidí následkům zranění podlehlo. Škody se odhadují v řádech stovek milionů. Kromě zdevastování obcí tornádo také ochromilo provoz na dálnici D2.

Následující den (25. června 2021) se na místo dostavili premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová, kteří přislíbili finanční podporu i podporu ze skladu státních hmotných rezerv. Záhy po začátku záchranných operací jednotek IZS bylo založeno několik fondů a sbírek, kam lidé mohou posílat finanční podporu na pomoc s odklízením následků katastrofy a na pomoc zasaženým lidem. Pomoc v podobě hasičských a záchranářských jednotek nabídlo také Slovensko, Rakousko a Polsko.

Zdroje[editovat]

  • K vytvoření této zprávy byly použity informace z článku Tornádo na Břeclavsku a Hodonínsku na Wikipedii.
  • ON-LINE: Po tornádu na jižní Moravě je už nejméně pět mrtvých. Novinky.cz [online]. 2021-06-25 [cit. 2021-06-25]. Dostupné z: [1].
  • ONLINE: Tornádo zpustošilo Hodonínsko. Hasiči prohledávají trosky, hlášeno je zatím pět obětí. iRozhlas.cz [online]. 2021-06-24, rev. 2021-06-25 [cit. 2021-06-25]. Dostupné z: [2].

Odkazy[editovat]