Přeskočit na obsah

Jihočeští studenti pokračují v protestech hladovkou

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Protikomunistický transparent z listopadové demonstrace v Českých Budějovicích.

Jihočeští studenti, kteří nadále nesouhlasí s obsazením postu krajské radní pro školství členkou KSČM Vítězslavou Baborovou, chystají na příští týden další protesty. V pondělí chce skupina šestnácti studentů z českobudějovického Gymnázia J. V. Jirsíka od 18 hodin držet 24hodinovou hladovku. Během hladovky budou protestující pít pouze vodu, jejich denní režim se nijak neomezí.

Na hladovku naváže plánovaná úterní demonstrace na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích. Datum demonstrace je zvoleno na den prvního výročí úmrtí exprezidenta Václava Havla.

Volby do krajských zastupitelstev, které proběhly letos v říjnu, vyhrála ČSSD, následovaná KSČM, Jihočechy 2012, ODS a KDU-ČSL. Součástí koaliční dohody sociálních demokratů a komunistů je i post krajského radního pro KSČM. K petici, kterou sepsal učitel třeboňského gymnázia Martin Rosocha, se přidali i místní studenti a dali tak vzniknout iniciativě, která se rozšířila napříč krajem.

V Českých Budějovicích již proběhly dvě demonstrace a k hodinové stávce studentů se připojili středoškolští studenti z 8 měst i studenti Jihočeské univerzity a zástupci nespokojených studentů se dvakrát sešli s hejtmanem kraje Jiřím Zimolou. Ten pro Český rozhlas uvedl, že je připraven nadále se studenty jednat.

Protestující se setkávají s podporou veřejnosti i s její kritikou. Asi nejčastější výtkou je, že studenti svými protesty „nerespektují výsledky demokratických voleb“, naproti tomu zástupce nespokojených studentů Dominik Hořejší pro server iDnes.cz uvedl, že neprotestují „proti výsledku svobodných voleb, ale proti koalici uzavřené s totalitní stranou“.

„Jako protest proti tomu, že v krajské vládnoucí koalici figurují komunisté, vyhlašujeme krátkou protestní hladovku. Nesouhlasíme především s obsazením resortu školství a kultury stranou, která se nikdy nedistancovala od činů a ideologie minulého režimu. Plně podporujeme protestní iniciativu ‚Komunisté nepatří ke kormidlu‘ a veškeré její aktivity,“ napsal v prohlášení současný student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Šimek.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • MLSOVÁ, Ludmila. Studenti budou na protest proti komunistické radní držet hladovku. iDNES.cz [online]. 2012-12-13 [cit. 2012-12-13]. Dostupné z: [1].
  • MLS, Ivan. Proti KSČM ve vedení Jihočeského kraje budou studenti protestovat hladovkou. Český rozhlas [online]. 2012-12-13 [cit. 2012-12-13]. Dostupné z: [2].
  • Jihočeští studenti vyhlásili hladovku proti koalici s KSČM. ČTK [online]. 2012-12-13, rev. 2012-12-13 [cit. 2012-12-13]. Dostupné z: [3]. ISSN 1213-5003.