Přeskočit na obsah

Joe Biden se stal 46. prezidentem Spojených států amerických

Z Wikizpráv

Středa

Joe Biden v roce 2013
Kamala Harrisová v roce 2017

Joe Biden na středeční inauguraci složil prezidentskou přísahu, a stal se tak 46. prezidentem Spojených států amerických a zároveň doposud nejstarší osobou v tomto úřadu. Spolu s ním do funkce viceprezidentky nastoupila Kamala Harrisová, jakožto první žena, zastávající tuto pozici.

Kvůli nedávnému útoku příznivců nyní již bývalého prezidenta Donalda Trumpa na americký Kapitol a pandemii covidu-19 letošní inaugurace probíhala za jiných podmínek než obvykle. Nebylo možné, aby se jí účastnila veřejnost, kterou nakonec zastupovalo na 191 tisíc vlajek umístěných v prostoru před Kapitolem, účastníci museli mít na sobě roušku a dodržovat rozestupy, bylo-li to možné, na bezpečný průběh inaugurace pak dohlíželo několikanásobně více vojenských jednotek, dva dny před inaugurací byly uzavřeny čtyři velké mosty přes řeku Potomac a v okolí Kapitolu byly uzavřeny ulice, stejně tak jako celý park až od Washingtonova monumentu.

Obřadu se nezúčastnil odstupující prezident Donald Trump, který po vystěhování z Bílého domu se svou manželkou odletěl do svého sídla na Floridě. Přítomni naopak byli Trumpův viceprezident Mike Pence, nebo bývalí američtí prezidenti Barack Obama, George W. Bush a Bill Clinton s jejich manželkami.

Těsně před složením slibu zazpívala americkou národní hymnu zpěvačka Lady Gaga. Přibližně v 17:45 středoevropského času složila přísahu viceprezidentka Kamala Harrisová a několik minut na to přísahu šéfovi Nejvyššího soudu Johnu Robertsovi pronesl i Joe Biden. Po pronesení slibů ještě zazpívala zpěvačka Jennifer Lopezová píseň „This Land is My Land“.

Zdroje[editovat]

  • K vytvoření této zprávy byly použity informace z článku Inaugurace Joea Bidena na Wikipedii.
  • Biden složil přísahu a zavelel k vítězství nad pandemií i terorismem. www.seznamzpravy.cz [online]. 2021-01-20, rev. 2020-01-20 [cit. 2021-01-20]. Dostupné z: [1].
  • ON-LINE: Biden se stal 46. prezidentem USA. Harrisová je první viceprezidentka. CNN Prima News [online]. 2021-01-20, rev. 2021-01-20 [cit. 2021-01-20]. Dostupné z: [2].

Externí odkazy[editovat]