Jukio Hatojama rezignoval na funkci japonského premiéra

Z Wikizpráv
Jukio Hatojama v roce 2009

Středa

Japonský premiér Jukio Hatojama dnes rezignoval na svou funkci.

Na tiskové konferenci přenášené televizí oznámil, že odstupuje, protože nesplnil předvolební slib přestěhovat americkou základnu Futenma mimo Okinawu, když místo toho v pátek stvrdil v rozhovoru s Barackem Obamou přesunutí základny v rámci Okinawy. Veřejné mínění zareagovalo na zprávu o dohodě negativně a preference Hotojamovy strany klesly k 20%. Dalším důvodem k poklesu preferencí i k rezignaci jsou stranické finanční skandály.

Členové Hatojamovy Demokratické strany Japonska ve snaze zvýšit šance v plánovaných červencových volbách už předsedu vlády k rezignaci vyzývali a ten se nyní stal již čtvrtým japonským premiérem v řadě, jenž se neudržel ve funkci ani rok.

O rezignaci požádal i druhého muže strany, Ičira Ozawu, a ten souhlasil. Dohoda s Obamou, kterou ještě musí podle zákona schválit japonský parlament, je tak ohrožena.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Japanese Prime Minister Yukio Hatoyama to resign na anglických Wikizprávách.

  • POLOCHOVÁ, Iveta. Japonský premiér rezignuje kvůli americké vojenské základně. iDNES.cz [online]. 2010-06-02 [cit. 2010-06-02]. Dostupné z: [1].