Káhirské náměstí Osvobození opět místem demonstrace

Z Wikizpráv

Úterý

Na káhirském náměstí Osvobození se sešlo přes sto tisíc lidí, aby protestovali proti dekretu prezidenta Muhammada Mursího. Policie dav rozehnala za pomoci slzného plynu přičemž jeden z demonstrantů zemřel.

Dekret vydaný 22. listopadu chrání prezidenta a posiluje jeho moc. Od okamžiku jeho vydání se v Egyptě objevují protesty připomínající ty, které vedly před necelými dvěma lety ke svržení Husního Mubáraka.

Morsí vystupuje jako aktivní prezident, například se snažil odporovat zářijovému rozhodnutí ústavního soudu, podle kterého se měl rozpustit parlament. Toto rozhodnutí ovšem nakonec přijal. Muhammad Baradej v komentáři pro německé noviny Der Spiegel uvedl, že se Mursí chová jako novodobý faraon a má větší moc než jeho předchůce Mubárak, Výsledná situace je tak prý „výsměchem revoluci, které vděčí za svůj úřad“. Zemi podle Baradeje hrozí občanská válka.[1]

Mursí svůj dekret obhajuje tím, že se jedná o dočasnou záležitost. Má podporu Muslimského bratrstva a Strany světla, které plánovaly protidemonstraci. Ta se nakonec nekonala, údajně aby se předešlo dalšímu násilí.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Thousands protest constitutional decree in Tahrir Square, Egypt na anglických Wikizprávách.

  • Egypt: protesters descend on Tahrir Square. The Guardian [online]. 2012-11-28 [cit. 2012-11-29]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • 200,000 Egyptians protest as ‘Pharaoh’ Morsi digs heels in over power grab. RIA Novosti [online]. 2012-11-27 [cit. 2012-11-29]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  1. „Ich habe Angst“. Der Spiegel, 2012, čís. 48. Dostupné online. (německy)