Každý pátý Řek je bez práce, průmysl se propadá

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Téměř tříprocentní nárůst nezaměstnanosti ohlásily dnes zveřejněné řecké listopadové statistiky. Bez práce bylo v předposledním měsíci minulého roku v zemi zasažené hlubokou dluhovou krizí 20,9 procenta Řeků, dvakrát víc, než je průměr v eurozóně.

O měsíc novější jsou podobně negativní čísla týkající se řeckého průmyslu. Ten se v prosinci meziročně propadl o 11,3 procenta. V listopadu byl stejný ukazatel lepší, na úrovni 7,8 procenta.

Vláda vzniklá po pádu kabinetu premiéra Papandrea na základě široké dohody zahrnující dvě největší strany (socialisty a konzervativce) i menší partnery se mezitím pokouší prosadit další reformy a úsporná opatření. Odbory proti nim protestují, po úterní generální stávce už plánují další na pátek a sobotu. Bez dalších úsporných opatření se ale země těžko vyhne bankrotu, protože nedostane další prostředky od Evropské unie.

Řecká ekonomika se propadla do spirály, ve které pomalé hospodářství snižuje výběr daní, což vede k prohlubování dluhu. Nutná další úsporná opatření proti tomuto dluhu pak zpětně negativně ovlivňují vývoj hospodářství.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Nezaměstnanost v Řecku je na rekordu, výroba prudce klesá. Finanční noviny [online]. 2012-02-09 [cit. 2012-02-10]. Dostupné z: [1].