Kanadské Calgary přestane fluorizovat vodu

Z Wikizpráv

Středa

Do pitné vody je fluor přidáván na mnoha místech světa za účelem prevence zubního kazu

Radní v kanadském Calgary odhlasovali 10 ku 3, že pitná voda z městských vodovodů nemá být dále fluorizována. Tím se ruší rozhodnutí plesbicitu z roku 1989, které zavedlo přidávání fluoru do vody ve snaze zvýšit kvalitu chrupu občanů.

Odpůrci fluorizace tvrdí, že může mít dosud neznámé dopady na zdraví a že její blahodárný účinek na zuby není dostatečně prokázán. Také jsou přesvědčeni o tom, že by o tom, zda chce pít vodu fluorizovanou, měl mít možnost sám pro sebe rozhodnout každý z občanů.

Nefluorizováním vody podle předpokladů ušetří Calgary ročně 750 tisíc kanadských dolarů a dalších šest miliónů ušetří skutečnost, že nebude potřeba omladit fluorizační systém.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy City of Calgary, Canada removes fluoride from drinking water na anglických Wikizprávách.

  • CUTHBERTSON, Richard. Anti-fluoride activists thrilled with Calgary vote; experts warn of health impact. Calgary Herald [online]. 2011-02-09 [cit. 2011-02-11]. Dostupné z: [1]. (anglicky)