Přeskočit na obsah

Karlínská tříska 2009

Z Wikizpráv

Neděle

Dnes večer skončila soutěžní přehlídka amatérských divadelních souborů Karlínská tříska 2009, probíhající od pátečního odpoledne v divadelním sále Karlínského Spektra, jejíž organizace se letos opět ujalo Divadlo (bez záruky) Praha. Během přehlídky jsme mohli shlédnout jedenáct představení deseti amatérských divadel. Po každém představení se mohli jak účinkující, tak i diváci zúčastnit veřejných seminářů, během kterých porota vyjádřila své postřehy a připomínky k tomu kterému představení a vyzvala k veřejné diskusi. Naposledy se tříčlenná porota (ve složení: divadelní režisér, umělecký šéf Divadla Antonína Dvořáka v Příbrami a pedagog DAMU Milan Schejbal, herečka a dramaturgyně Kateřina Fixová a režisér Adam Doležal) sešla, aby nominovala vítěze k postupu do dalších soutěží, na jejímž konci stojí účast na celostátním divadelním festivale Jiráskův Hronov.

V úvodu svého závěrečného projevu poděkoval předseda poroty Milan Schejbal všem za účast a vyzdvihl náročnost amatérských souborů zejména v Pražském prostředí, které musí své diváky zaujmout v těžké konkurenci s množstvím profesionálních i poloprofesionálních divadel. Dále vysvětlil pravidla soutěže, ve které jen jeden vítězný soubor může být nominován k dalšímu postupu; kromě nominace může ale porota doporučit i postup několika dalším souborům (přičemž záleží na pořadatelích další soutěžní přehlídky, zda takto doporučené soubory přijme).

Aby mohlo dojít k nominaci, je zapotřebí, aby se soutěže v dané kategorii zúčastnily alespoň čtyři divadelní soubory. Do kategorie divadelních představení pro děti se ale přihlásil pouze jediný soubor, a to pražský dětský divadelní soubor Ty-já-tr s hudební pohádkou pro děti od čtyř let s názvem Pohádky do kapsy, a tím pádem nemohlo dojít k nominaci, ale pouze k doporučení k účasti na národní přehlídce amatérského činoherního divadla pro děti POPELKA Rakovník 2009.

Režisér Petr Macháček s nominací svého divadla Kámen do programu národní přehlídky Divadelní Děčín 2009

O to těžší bylo pro porotu rozhodování mezi deseti divadelními soubory, které se ucházely o postup na celostátní přehlídku Divadelní Děčín 2009[1]. V těžké konkurenci si nominaci vydobylo pražské Divadlo Kámen s pokojovým hororem režiséra Petra Macháčka Opičí tlapa. Své doporučení pak porota udělila už jen jihlavskému nezávislému divadelnímu studiu De Facto Mimo za inscenaci Milana Uhdeho Výběrčí (jediným hercem je Martin „Káca“ Kacafírek).

Ve svém dalším proslovu Milan Schejbal alespoň zmínil další tři soubory, jejichž nominaci porota zvažovala:

Je škoda, že i když tato vystoupení porota vysoce hodnotila, že žádné z těchto divadel další oficiální doporučení už neobdrželo a tudíž nebude moci představit své umění v květnu v Děčíně. Jak známo, i přes profesionalitu porotců je posuzování umění vždy dosti subjektivní záležitostí a proto kdo ví, zda bychom se nadějnými ochotníky nesetkali v srpnu v Hronově.

Zdroje

[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Kychot (diskuse, příspěvky) podle vlastního zážitku, který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.

Odkazy

[editovat]
  1. Divadelní Děčín 2009 – program pro novináře