Koalice zablokovala jednání sněmovny o americkém radaru

Z Wikizpráv

Středa

Americká protiraketová střela při testu v roce 2003

Opozičním stranám se nepodařilo prosadit jednání poslanecké sněmovny o americké radarové základně v Brdech. Poslanci koaličních stran nehlasovali pro navržený program schůze, který měl jen jeden bod, a schůze tak skončila.

Opozice požadovala jednání v době, kdy se blíží podpis prvních dohod mezi Českem a Spojenými státy. Situace ve sněmovně není před případným hlasováním o ratifikaci smluv zcela jasná, proti radaru se mohou vyslovit někteří poslanci za Stranu zelených, pro radar naopak někteří bývalí poslanci ČSSD.

Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek upozorňoval v diskusi např. na to, že jednání o související raketové základně nyní pozastavilo i Polsko a že ve Spojených státech má v průzkumech před podzimními prezidentskými volbami navrch Barack Obama, jehož tábor se staví k protiraketové obraně v Evropě zdrženlivěji než stávající republikánská administrativa prezidenta Bushe.

Proti přijetí programu schůze hlasoval i premiér Mirek Topolánek, který přitom kritizoval poslance za to, že mu v minulosti znemožňovali informovat o jednáních o radaru. Před dnešním jednáním podal jen stručnou informaci, na delší jednání podle koalice není v současné době čas.