Přeskočit na obsah

Kosmické smetí těsně minulo Mezinárodní vesmírnou stanici

Z Wikizpráv
Mezinárodní vesmírná stanice na snímku Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku

Čtvrtek

K Mezinárodní vesmírné stanici se ve středu v 12:08 univerzálního času přiblížilo kosmické smetí. Šestičlenná osádka stanice se raději uchýlila do dvou připojených Sojuzů, aby v případě poškození stanice mohla odletět. Smetí nakonec proletělo ve vzdálenosti 260 metrů a o půl hodiny později se posádka začala vracet zpět.

Za normálních okolností, kdy je smetí zjištěno s dostatečným předstihem, se posádka pokusí stanici odklonit z jeho dráhy. V tomto případě nebyla známa ani velikost trosek, ovšem i malé úlomky mohou představovat vzhledem k vysokým rychlostem značné nebezpečí.

K ohrožení Mezinárodní vesmírné stanice nedošlo poprvé, podobná situace nastala v březnu 2009. Podle odhadů se na nízké oběžné dráze Země pohybuje značnou rychlostí více než tři sta tisíc úlomků delších než deset centimetrů.

Zdroje[editovat]

  • Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Debris narrowly misses International Space Station na anglických Wikizprávách.
  • AMOS, Jonathan. International Space Station in debris scare. BBC [online]. 2011-06-28 [cit. 2011-06-30]. Dostupné z: [1]. (anglicky)