Přeskočit na obsah

Kosovští Srbové: Ahtisaari je ten poslední, kdo by měl dostat Nobelovu cenu

Z Wikizpráv

Pátek

Martti Ahtisaari, bývalý finský prezident a vyjednavač mnohých sporů získal Nobelovu cenu míru

Martti Ahtisaari je tím posledním, kdo by si zasloužil Nobelovu cenu za mír. Prohlásili to dnes představitelé kosovských Srbů.

Předseda Srbského národního sboru severního Kosova a Metochie Milan Ivanović ve svém rozhovoru pro deník Beta prohlásil, že Ahtisaari je člověk, který mír rozhodně nepřinesl. Ivanović dále řekl, že Ahtisaari udělal ve službách mocností vše proto, aby byla situace na západním Balkáně destabilizována.

Náčelník kosovskomitrovického okruhu Momir Kasalović řekl, že ta skutečnost, že Ahtisaari získal Nobelovu cenu míru potvrzuje, jak se respektuje mezinárodní právo, pravda a civilizační hodnoty.

„To, co Ahtisaari učinil pro Kosovo a Metochii je precedens. Viděli jsme, co se kvůli tomu později stalo s Abcházií a Jižní Osetií. Ve světě existují dvojaké standardy a normy; namísto toho, aby Ahtisaari za své konání nesl odpovědnost, tak získal ocenění,“ uvedl Kasalović.

Martti Ahtisaari získal Nobelovu cenu míru za svoji dlouhodobou práci v řešení komplikovaných sporů. Kromě Kosova, kde však diplomatické řešení sporu vyústilo v jednostranné vyhlášení nezávislosti albánskými insitucemi, se angažoval i v Namibii, Indonésii a jiných oblastech.

Zdroje[editovat]

  • Lideri Srba: Ahtisari poslednja osoba za Nobelovu nagradu. Beta [online].  [cit. 2008-10-10]. Dostupné z: [1]. (srbsky)
  • Nobelovu cenu za mír získal finský vyjednavač Ahtisaari. iŽurál/zpráva ČTK [online].  [cit. 2008-10-10]. Dostupné z: [2].

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Lideri Srba: Ahtisari poslednja osoba za Nobelovu nagradu na srbských Wikizprávách.