Martti Ahtisaari získal Nobelovu cenu míru

Z Wikizpráv

Pátek

Martti Ahtisaari, bývalý finský prezident a vyjednavač mnohých sporů získal Nobelovu cenu míru

Bývalý finský prezident a vyjednavač mezinárodních sporů Martti Ahtisaari se stal laureátem Nobelovy ceny míru za letošní rok. V Oslu o tom dnes rozhodl tamní Nobelův výbor. Ten ocenil dlouholeté úsilí tohoto politika v urovnávání mnohých konfliktů v různých zemích světa.

Právě o Ahtisaarim se spekulovalo již delší dobu jako možném kandidátovi na tak prestižní ocenění. Na rozdíl od Václava Havla či jiných možných uchazečů totiž nebudí tolik kontroverzí a jeho přínos na poli diplomacie není malý - Ahtisaari se zasloužil o řešení konfliktů v Namibii v 70. a 80. letech minulého století, vyjednával také v Indonésii podmínky příměří mezi vládou a vzbouřenci z provincie Aceh. Kromě toho přispěl k uklidnění situace v Iráku, Severním Irsku a střední Asii.

Neúspěchem naopak skončila jednání o budoucnosti bývalé srbské provincie Kosovo, kde přijatelný kompromis nalezen nebyl a 17. února 2008 vyhlásily samosprávné úřady v Prištině nezávislost této autonomní oblasti. Dnešní ocenění kosovské Srby rozlítilo; ti totiž vnímají Ahtisaariho hlavně jako destabilizátora celé oblasti.

Zdroje[editovat]

  • Nobelovu cenu za mír získal finský vyjednavač Ahtisaari. iŽurnál/ČTK [online].  [cit. 2008-10-10]. Dostupné z: [1].