Kravatám v Americe zvoní hrana

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Sobota

Ilustrační obrázek

Kravata, módní doplněk, bez něhož si nikdo nedokázal představit úspěšného muže, po stovkách let opouští své tradiční postavení a význam. Odborníci na módní a společenský vývoj potvrdili tento trend a samotní Američané se kousků látky bez praktického významu hromadně zbavují již několik let. Přitom právě v USA byla kravata hodně populární. Již od začátku 20. století její význam rostl a ze slavnostně formálního doplňku se vyvinula pevná součást „uniformy kapitalismu“. Z volby kravaty a obleku se stala samostatná vědní disciplína.

Kravaty začaly z veřejného života mizet v devadesátých letech minulého století. Stále více firem a institucí kravaty zakazovalo. Kravata byla označena jako zdroj falešné důstojnosti a autority, falický symbol (ukazující hrotem směrem ke genitáliím nositele) a součást přehnané uniformity. Její odpůrci citovaly tisíce případů, kdy kravata zranila či usmrtila svého majitele při dopravní nehodě, ze které by jinak její nositel vyvázl se zdravou kůži. Nošení kravaty na čerstvě oholené kůži mnohdy způsobuje bakteriální infekci a zánět drobných ranek v kůži, které se nemohou zahojit. Utažená kravata negativně ovlivňuje přísun krve do mozku a v neposlední řadě je vhodným místem pro bujení nemocí, proto ji lékaři začali odkládat jako první.

Zdroje[editovat]

  • CHUM, Sebastian. Amerika zahazuje kravaty, trend se rychle šíří. ČT24 [online]. 2008-08-30 [cit. 2008-08-30]. Dostupné z: [1].

Externí odkazy[editovat]

  • Encyklopedický článek Kravata ve Wikipedii.