Přeskočit na obsah

Letošní ramadán začíná toto pondělí

Z Wikizpráv

Pondělí

Ramadán je měsícem půstu, připomínkou zvěstovatelů islámu a oslav. Zde posvátná kniha islámu Korán, jejíž verše byly dle islámské tradice seslány Mohamedovi právě v časech ramadánu

Ramadán, nejvýznamnější muslimský svátek. Letos začíná právě dnes a oslavy trvají celý měsíc - ramadán je v islámském kalendáři devátým měsícem. Přesný začátek svatého měsíce ramadánu závisí na tom, kdy je zpozorován nově dorůstající měsíc. Muslimové proto sledují noční oblohu od soumraku do úsvitu, pracovní vytížení během dne klesá a aktivita se přesouvá spíše k nočním hodinám.

Známý je hlavně půst, který velká část obyvatelstva dodržuje a v konzervativních zemích tak nejsou přes den otevřené restaurace či obchody s potravinami. 1,3 miliardy světové muslimské populace si půstem připomíná, že na počátku tohoto měsíce zjevil Bůh před stovkami let proroku Mohamedovi první z poselství. V následujících dnech se pak odehrály další významné události islámské tradice, mezi které patří například narození pokračovatelů Mohameda, zjevení Tóry Mojžíšovi, či smrt Chadíji, jedné z manželek Proroka.

Odpovědná místa v Saúdské Arábii, Kuvajtu, Kataru, Bahrajnu a SAE nepotvrdila dorůstání nového měsíce během nedělní noci, má k tomu dojít až v pondělí. A to ještě ne ve všech zemích; na Irán a Pákistán připadá vyhlášení svátku až na 2. září, kdy má být měsíc zpozorován i tam.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Ramadan in most of Middle East countries begins Monday na anglických Wikizprávách.