Přeskočit na obsah

Libyjský soud poslal 24 cizinců do vězení za pomoc Kaddáfímu

Z Wikizpráv
Ilustrační fotografie: Libyjské protiletadlové rakety sovětského původu v roce 2008

Pondělí

Libyjský soud poslal 24 cizinců, převážně Ukrajinců, do vězení za pomoc, kterou poskytli režimu Velké libyjské arabské lidové socialistické džamáhíríje vedenému Muammarem Kaddáfím. Provinit se měli prací na protiletadlových střelách. Jejich obhajoba byla postavena na tom, že byli původně ropnými pracovníky a k práci na vojenském materiálu byli donuceni.

Nejpřísnější trest doživotního vězení dostal Rus, který byl považován za jejich velitele. Druhý Rus, devatenáct Ukrajinců a tři Bělorusové dostali všichni po deseti letech nucených prací. Běloruský velvyslanec Anatolij Alexejevič Stěpus, který byl přítomný jednání soudu, vyjádřil nad rozsudkem údiv. Ukrajinský vyslanec Mykola Nahornyj prohlásil, že rozsudek neodpovídá právu států, z nichž odsouzení pocházejí, a popsal důkazy, které svědčí o tom, že odsouzení byli k práci pro Kaddáfího donuceni hrozbou zbraněmi. Podle vyslanců se muži proti rozsudku odvolají.

Muži byli zadržováni od minulého srpna, kdy je povstalci zajali v Tripolisu během občanské války v Libyii. Jimi opatrované protiletadlové zbraně byly používány proti letounům Severoatlantické aliance, které podporovaly povstalce proti Kaddáfímu. Libyjská strana považuje odsouzené za žoldnéře.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Libyan court jails 24 foreigners for helping Gaddafi na anglických Wikizprávách.

  • Libya jails 24 'foreign mercenaries' who claim innocence. BBC [online]. 2012-06-04 [cit. 2012-06-06]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Libya hands long jail terms to 24 ‘mercenaries’ from Russia, Ukraine, Belarus. al-Arabíja [online]. 2012-06-04 [cit. 2012-06-06]. Dostupné z: [2]. (anglicky)