Přeskočit na obsah

Lounské pivovarnictví zažívá obrodu, ve městě vyroste už třetí malý pivovar

Z Wikizpráv

Úterý

Zichovecký pivovar rozšíří výrobu do Loun (ilustrační foto)

Není to ještě ani 5 let, co ukončil pod vlastnictvím Heinekenu výrobu déle než celé století fungující Pivovar Louny, a v Lounech na dlouhou místní sladovnickou tradici navazuje v pořadí už třetí malý pivovar. Po podnicích Pivo ZLoun a Lounský žejdlík chystá výrobu piva ve městě také nedaleký Zichovecký pivovar.

Nová pobočka plánuje vařit především desítku a dvanáctku, eventuálně jedenáctku, a v domovském závodě v Zichovci se zaměřit na speciály. „Výrobní kapacita v Zichovci už nestačí pokrýt poptávku,“ vysvětlil deníku 5 plus 2 majitel Zichoveckého pivovaru Ivan Husák, který je zároveň v obci starostou. Nový závod má vyrobit až deset tisíc hektolitrů ročně, bude tak z místních minipivovarů největší. Zichovecký pivovar, který byl založen v roce 2012, přitom letos vyrobí asi 800 hl pěnivého moku.

Svoje pivo plánuje dodávat do restaurací v regionu, management přemýšlí ale také o otevření vlastní pivnice s občerstvením.

Vařit se bude v Zahradním městě, konkurence nadšená není[editovat]

Společnost chce přestavět jeden z objektů bývalých kasáren na kraji Zahradního města v ulici 5. května. Přestavbu bývalé střelnice na pivovar za asi 25 milionů korun chystá začít už na podzim, nejspíše v listopadu. Kontrolní věž střelnice bude sloužit jako vyhlídka pro veřejnost. První várka piva by pak měla být podle majitele uvařená v létě.

Přestože podle majitele nový závod neplánuje být konkurencí pro dosavadní lounské značky piva, spolumajitel pivovaru ZLoun Radek Taraba z toho radostí neskáče. „Samozřejmě z toho nejsem nadšen, ale to je riziko, se kterým se musí počítat. Je jisté, že nás to ovlivní, ale my se hodláme o své místo na trhu postarat,“ uvedl pro 5 plus 2.

Základem je český chmel a měkká voda z Krušnohoří[editovat]

V Zichovci se vaří kromě speciálů čtyři druhy piva: desítka, dvanáctka, černá třináctka a polotmavá patnáctka. Podle sládka Rudolfa Rajniše je nejdůležitější k úspěchu kromě receptury také použít český chmel a měkkou vodu z Krušných hor. „Největší zájem, který stále stoupá, je o klasickou desítku. Ale hodně se ujalo i speciální medové pivo, do nějž nám med dodává místní chovatel včel," uvedl pro Žatecký a lounský deník.

Zichovecký pivovar přitom majitel, zichovecký rodák, nechal vybudovat, protože jeho přátelům nechutnala průmyslová piva a chtěli si vyrobit své vlastní. Součástí podniku je restaurace, ubytování nebo multifunkční sál a Husák do stavby investoval asi 50 milionů korun. Roční obrat komplexu je přitom zhruba 2,5 milionu korun.

Louny mají ve vaření piva prastarou tradici[editovat]

Zichovec až do roku 1949 patřil k Lounsku. Do Loun, kde hodlá nyní Zichovecký pivovar vařit, to nemá daleko. Leží na kladenské straně hranice okresů Louny a Kladno.

V Lounech historie vaření piva sahá až do středověku. Minimálně před 600 lety jeho tradici založili místní měšťané. V roce 1890 pak nechal nový moderní závod vystavět kníže Adolf Josef Schwarzenberg. V Rakousku-Uhersku to byl první pivovar s technologií umělého chlazení. Po druhé světové válce byl znárodněn a stal se součástí podniků Krušnohorské pivovary (1950 – 1952), Lounsko–žatecké pivovary (1953 až 1957), opět Krušnohorské pivovary (1958 až 1959) a nakonec Severočeské pivovary (1960 až 1990).

V roce 1991 vznikl státní podnik Pivovar Louny a došlo k jeho privatizaci. V roce 1992 byla založena akciová společnost Pivovar Louny, která se stala roku 2001 součástí Drinks Union. Tu nakonec koupil nizozemský Heineken a na začátku roku 2010 uzavřel výrobu v několika nakoupených závodech, mezi nimi i v lounském. Na zaniklou tradici ale už v roce 2013 navázaly nové pivovary Pivo ZLoun a Lounský žejdlík.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • KINŠT, Petr. V Lounech se chystá stavba pivovaru, vařit začne na jaře. Žatecký a lounský deník [online]. 2014-08-02 [cit. 2014-08-26]. Dostupné z: [1].
  • STRNADOVÁ, Miroslava. V Lounech se schyluje k souboji minipivovarů, do města míří už třetí. 5plus2.cz [online]. 2013-02-21 [cit. 2014-08-26]. Dostupné z: [2].
  • PLACHÝ, Zdeněk. V Lounech se začne znovu vařit pivo. Už letos v létě!. Žatecký a lounský deník [online]. 2013-02-21 [cit. 2014-08-26]. Dostupné z: [3].
  • KASSAL, Tomáš. Heineken utnul pivní tradici. Zprávy iDNES.cz [online]. 2010-01-26 [cit. 2014-08-26]. Dostupné z: [4].