Minimální mzda v USA vzrostla na 6,55 $ na hodinu

Z Wikizpráv

Sobota

Podle nových sazeb dostanou nejhůře placení američtí zaměstnanci minimálně 6 dolarů a 55 centů

6 dolarů a 55 centů, v přepočtu asi 98 korun. To je nová výše hodinové minimální mzdy ve Spojených státech. Nárůst o 70 centů z předchozích 5,85 USD je jedním z mnoha navýšení, která se snaží udržet hranici výplaty tak, aby nedocházelo k jejímu snižování vinou inflace. Podle zákona, který byl přijat kongresem v roce 2007, má dojít k navýšení i příští rok, a to na 7,25 dolaru.

Dvacet čtyři států Unie spolu s distriktem Columbia však již nyní má vlastní sazbu pro minimální mzdu, která je vyšší než federální. Nová výše minimální mzdy může být považována za nižší, než byla v roce 1997 (její hodnota očištěná od inflace by dnes činila 7,02 USD); před čtyřiceti lety dosahovala ještě vyšší hodnoty, a to deset dolarů a šest centů. Uvedlo to americké ministerstvo práce.

Osm států nyní bude muset zvýšit svoji vlastní sazbu tak, aby korespondovala s federální. 18 států USA vlastní sazbu nemá, 24 zbývajících má naopak vyšší, než je ta stanovená z Washingtonu. Například v Kalifornii a v New Yorku je to 8 USD, na Floridě 6,79 USD. Také zákony Federálního distriktu stanovují minimální mzdu o dolar na hodinu vyšší, než je celounijní sazba.

Rozhodnutí kritizují zástupci firem, kteří argumentují tím, že nastavení výše minimálních mezd nikdy ekonomice neprospělo. Navíc většina zaměstnanců má stejně mzdy mnohem vyšší, a tudíž změna pro ně nebude mít význam.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Minimum wage in United States increases to $6.55 na anglických Wikizprávách.

  • Minimum wage rises to $6.55 an hour starting Thursday. The Atlanta Journal-Constitution, [online].  [cit. 2008-07-26]. Dostupné z: [1]. (anglicky)